wtorek, 27 grudnia 2022 09:07, aktualizacja 2 lata temu

Leczenie kanałowe zębów – czy jest się czego bać?

Autor Artykuł sponsorowany
Leczenie kanałowe zębów – czy jest się czego bać?

Wielu pacjentów obawia się leczenia kanałowego. Czy słusznie? Wyjaśniamy, na czym polega nowoczesne leczenie endodontyczne i czy powoduje ono dolegliwości bólowe.

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Endodoncja to jeden z wielu działów stomatologii. Skupiona jest ona na chorobach miazgi zębowej, która stanowi wewnętrzną tkankę zęba.

Gdy dochodzi do problemów z miazgą zębową, najczęściej konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego – wyjaśnia stomatolog Olsztyn. Przyczyną może być głęboka próchnica, która wdała się w ząb, jego martwica, zapalenie miazgi zębowej, uszkodzenie mechaniczne, na przykład na skutek wypadku. Niekiedy leczenie kanałowe prowadzi się też w ramach protetyki – przy zakładaniu mostków zębowych.

Podczas leczenia kanałowego dochodzi do usunięcia miazgi zębowej z wnętrza zęba wraz z nerwami, a następnie dokładnie czyści się kanały zębowe, dezynfekuje je i uzupełnia materiałem jak gutaperka. Na koniec przeprowadza się odbudowę zęba.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

To bardzo często pojawiające się pytanie, ponieważ pacjenci obawiają się bólu podczas tej procedury stomatologicznej.

Współczesne leczenie kanałowe, które prowadzone jest z użyciem nowoczesnych narzędzi, nie powoduje dolegliwości bólowych. W pierwszej kolejności dentysta stosuje wtedy znieczulenie stomatologiczne, które powoduje, że proces rozwiercenia zęba oraz jego oczyszczenia jest bezbolesny.

Warto też wskazać, że ząb pozbawiony wnętrza nie będzie już powodować dolegliwości bólowych, ponieważ nie znajdują się w nim już nerwy.

Leczenie kanałowe zęba – jak wybrać dobry gabinet?

W przypadku leczenia kanałowego duże znaczenie ma znalezienie odpowiedniego gabinetu stomatologicznego. Dlaczego?

Przede wszystkim dużo będzie zależało od jego wyposażenia. Do nowoczesnego leczenia kanałowego wykorzystuje się obecnie mikroskopy stomatologiczne, endometry do pomiarów długości kanałów oraz inne specjalne urządzenia i materiały. Nie wszystkie gabinety je mają.

Również warto wskazać, że leczenie kanałowe na NFZ nie będzie obejmowało wszystkich zębów. Refundacja w tym przypadku obejmuje jedynie wybrane zęby, a dokładnie od 3 do 3. Pozostałych nie można więc wyleczyć kanałowo w gabinecie współpracującym z Funduszem.

Właśnie dlatego dobrym wyborem będzie wtedy prywatny stomatolog Olsztyn, który może zaoferować kompleksową obsługę i dysponuje nowoczesnym zapleczem w swoim gabinecie. Dzięki temu leczenie kanałowe można przeprowadzić szybko, skutecznie, z minimalnym ryzykiem niepowodzenia, także w przypadku leczenia powtórnego.

Zdrowie - najnowsze informacje

Rozrywka