środa, 15 lipca 2020 11:00

Bitwa pod Grunwaldem nie ma tajemnic? Nic bardziej mylnego! Udowadnia to Jan Wróbel

Autor Mirosław Haładyj
Bitwa pod Grunwaldem nie ma tajemnic? Nic bardziej mylnego! Udowadnia to Jan Wróbel

W tym roku obchodzimy 610. rocznicę bitwy po Grunwaldem. Nakładem wydawnictwa Znak Horyzont ukazała się książka Jana Wróbla "Grunwald 1410". Autor odkurzył legendę średniowiecznej wiktorii i spojrzał na nią przez pryzmat wyników najnowszych historycznych badań.

Czy można mówić, że pod Grunwaldem wojska Rzeczpospolitej wygrały dzięki szczęściu? Czy król Jagiełło i jego doradcy zakładali, że uda im się pokonać Zakon? Czy mieli opracowany plan na taką ewentualność? Dlaczego Malbork nie został zdobyty? Na te i wiele innych pytań odpowiada nasz gość, historyk i publicysta Jan Wróbel. Zapraszamy do oglądania.

Na grunwaldzkich polach znowu słychać szczęk oręża

Bitwa pod Grunwaldem to dzisiaj legenda. Nasze największe zwycięstwo w dziejach rozpala wyobraźnię każdego Polaka. W 610. rocznicę bitwy historyk Jan Wróbel na nowo przedstawia konflikt Rzeczpospolitej z państwem krzyżackim. Odtwarza przebieg starcia, zagląda do średniowiecznych kronik i najnowszych prac badaczy. Zaskoczy cię, ile tajemnic kryje Grunwald. Nawet dziś.

  • Kto zwyciężył pod Grunwaldem? Król Polski Jagiełło czy wielki książę litewski Witold?
  • Dlaczego wojska polskie nie zdobyły Malborka?
  • Co zadecydowało o naszej wiktorii?
  • Jakie niewygodne fakty próbowali ukryć kronikarze polscy i krzyżaccy?
  • Dlaczego największą konną batalię co roku odtwarzamy… na piechotę?

    Myślisz, że o zwycięskiej bitwie z Krzyżakami wiesz wszystko?
Grunwald 1410
Myślisz, że o zwycięskiej bitwie z Krzyżakami wiesz wszystko? W 610. rocznicę bitwy Jan Wróbel na nowo przedstawia konflikt Rzeczpospolitej z państwem krzyżackim. Odtwarza przebieg starcia, zagląda do średniowiecznych kronik i najnowszych prac badaczy. Zaskoczy cię, ile tajemnic kryje Grunwald. Nawe…

Fot. i opis książki pochodzą od wydawcy

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje