Clive Cussler, popularny pisarz powieści przygodowych nie żyje. Zmarł w poniedziałek w wieku 89 lat. Stworzył kultową postać Dirka Pitta, awanturnika i poszukiwacza przygód, w której można odnaleźć wiele cech i zainteresowań pisarza.
Wiadomość o jego śmierci przekazała żona Cusslera, która na funpage'u pisarza zamieściła smutną informację:
Z ciężkim sercem chcę podzielić się smutną wiadomością, na temat mojego męża, Clive odszedł w poniedziałek. Przywilejem i wielkim zaszczytem było dzielenie z nim życia. Chcę podziękować wam, jego fanom i przyjaciołom, za całe wsparcie, za wszystkie dobre chwile i wszystkie przygody, które z nim dzieliliście. Był najmilszym, najbardziejh łagodnym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek poznałam. Wiem, że jego przygody będą kontynuowane
Życiorys
Clive Cussler urodził się w Aurorze w stanie Illinois, a dorastał w kalifornijskiej Alhambrze. Uczęszczał do Pasadena City College, ale po dwóch latach zaciągnął się do US Air Force w czasie wojny koreańskiej – służył jako mechanik i inżynier pokładowy Military Air Transport Service (Wojskowe Służby Transportu Powietrznego). Po zwolnieniu z wojska zajmował się układaniem haseł reklamowych. Został dyrektorem działów w dwóch wiodących agencjach reklamowych. W tym czasie napisał oraz wyprodukował radiowe i telewizyjne reklamy, które zdobyły liczne międzynarodowe nagrody (m.in. na festiwalu filmowym w Cannes).
Cussler zaczął pisać w 1965. Pierwszą powieść z Dirkiem Pittem opublikował w 1973. Jego pierwszą niebeletrystyczną pracą była książka Podwodni Łowcy (The Sea Hunters), która została wydana w 1996. Rada wydziału SUNY Maritime College (Kolegium Morskiego State University of New York) uznała tę publikację za swoistą „rozprawę naukową” i w maju 1997 nagrodziła autora tytułem doktora (PhD). Był to pierwszy, od czasu założenia college’u (1874), przypadek nadania takiego tytułu za książkę popularnonaukową – pracę nie będącą formalną rozprawą doktorską.
Cussler założył Narodową Agencję Badań Podwodnych i Morskich (NUMA – National Underwater and Marine Agency). Jest to placówka zajmująca się badaniami morza i historii marynistyki. Cussler z grupą ekspertów morskich i wolontariuszy NUMA odnalazł ponad 60 wraków mających znaczenie historyczne. Po zweryfikowaniu odkryć, NUMA zrzeka się praw do wraku na rzecz uniwersytetów, lub państw związanych ze znaleziskami.
Clive Cussler był nie tylko prezesem NUMA, ale również członkiem Klubu Badaczy (The Explorers Club) w Nowym Jorku i Królewskiego Towarzystwa Geograficznego w Londynie. Był również laureatem Nagrody Lowella Thomasa za wybitne dokonania w dziedzinie badań podmorskich. Cussler był znanym kolekcjonerem klasycznych samochodów, które znajdują się w muzeum jego imienia, mającym siedzibę w miejscowości Arvada w stanie Kolorado.
Dirk Pitt
Dirk Eryk Pitt jest znanym poszukiwaczem przygód, w pewnym sensie jest mieszaniną cech Indiany Jonesa, MacGyvera i Jamesa Bonda. Opisywany jako wysoki mężczyzna o smukłej budowie (wzrost 6 stóp i 3 cale ~ około 192 cm), mający mocne spojrzenie i faliste włosy. Jednak jego najbardziej uderzającą cechą są zielone oczy, które mogą zarówno uwodzić, jak i zastraszać, gdy jest to potrzebne. Dirk posiada dominującą osobowość, która połączona z jego figlarnymi żartami, często doprowadza jego oponentów do furii. Jego komiczne przekomarzanie się z Alem Giordino w trudnych sytuacjach nie pozostawia czytelnikowi wątpliwości, że obaj są pewni swoich umiejętności. Dirk nie jest taki jak inni superbohaterowie. Jest on normalnym człowiekiem, którego przygody odbiły piętno na jego życiu.
Dirk jest synem senatora George’a Pitta z Kalifornii. Wraz z Summer Moran ma dwójkę dzieci: Dirka Pitta Juniora i Summer Pitt. Dirk miał długotrwały związek z członkinią kongresu Loren Smith, która poślubił. Opuścił Akademię Wojskową Stanów Zjednoczonych w randze majora (W filmie Sahara została ona zmieniona na Akademię Marynarki wojennej) wraz ze swoim najlepszym przyjacielem Alem Giordino. Jego ulubioną bronią jest Colt M1911, którego otrzymał od ojca. Jeśli chodzi o alkohol to najbardziej lubi tequilę z solą i limonką. Często się go widuje w zegarku dla nurków z pomarańczową tarczą firmy Doxa.
Dirk otrzymał imię po Dirku Cusslerze, synu autora, który obecnie wraz z ojcem współtworzy kolejne części powieściowej epopei.
Kiedy Dirk nie jest w podróży, co zazwyczaj robi, mieszka w swoim nietypowym domu - przebudowanym hangarze na terenie lotniska im. Ronalda Reagana w Waszyngtonie. Hangar mieści jego unikalną kolekcję zabytkowych samochodów jak i Messerschmitta Me 262, wagon restauracyjny ‘Pullman’, a nawet wannę z parowca z zamontowanym silnikiem zaburtowym. W hangarze znajdują się również przedmioty zebrane z wcześniejszych przygód, wszystko to chronione jest najnowocześniejszym systemem ochrony.
W pracy jest morskim inżynierem Narodowej Agencji Badań Podwodnych, organizacji oceanograficznej kierowanej przez admirała Jamesa Sandeckera i Rudiego Gunna jako wiceszefa. Dirkowi udało się odkryć liczne wraki, ale przede wszystkim udaremnić wiele spisków, mających na celu spowodowanie globalnej katastrofy, lub uzyskanie przez spiskowców dominacji na świecie. W ostatnich powieściach Dirk awansował na dyrektora NUMA, tuż po tym jak admirał Sandecker został wyznaczony na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych przez prezydenta Warda, po nagłej śmierci poprzedniego wiceprezydenta.
Filmy
Dirk na szerokim ekranie pojawił się m.in. w filmowej adaptacji „Wydobyć Titanica” w 1980, oraz "Saharze" w 2005. We wcześniejszej adaptacji Dirka grał Richard Jordan, a w późniejszej Matthew McConaughey. Cussler nie był zadowolony z filmowej adaptacji "Sahary" i pozwał wytwórnie filmową. Miał on prawo do wyrażenia swojego opinii na temat obsady jak i scenariusza, jednak, po wielu odrzuconych projektach scenariusza, producent zdecydował się zacząć kręcenie filmu bez przyzwolenia autora, co spowodowało pozew ze strony Cusslera ze względu na niedotrzymanie warunków umowy.
Książki Cusslera zostały przetłumaczone na ponad 40 języków i wydane w więcej niż 100 krajach w nakładach przekraczających liczbę 125 milionów egzemplarzy.
Fot. i inf.: Facebook\Cilve Cussler, wikipedia.pl