wtorek, 18 maja 2021 13:21

Nowy Sącz. Policjanci rozwiązali sprawę sprzed 11 lat. Co doprowadziło do nagłego przełomu?

Autor Aleksandra Tokarz
Nowy Sącz. Policjanci rozwiązali sprawę sprzed 11 lat. Co doprowadziło do nagłego przełomu?

We wrześniu 2010 roku na terenie Nowego Sącza, nieznany wówczas sprawca wybił szybę kiosku, kradnąc z wnętrza gotówkę oraz wyroby tytoniowe. Pomimo przeprowadzonego dochodzenia, policjantom nie udało się ustalić tożsamości sprawcy. Ten przez blisko 11 lat myślał, że pozostanie bezkarny. Jednak do czasu.

Mimo wydania formalnej decyzji o umorzeniu postępowania, sprawa wciąż pozostawała w zainteresowaniu sądeckich policjantów. Zabezpieczone przez nich ślady pozwoliły na wyodrębnienie profilu DNA sprawcy tego przestępstwa i zarejestrowanie go w Komendzie Głównej  Policji w zbiorze danych, dotyczącym niezidentyfikowanych sprawców. Zadanie nie było jednak łatwe, bowiem zgodnie z danymi z 31 grudnia 2020 roku w zbiorze danych DNA CLK KGP zarejestrowanych było 106 890 podejrzanych i  17 490 śladów nieznanych sprawców przestępstw.

- Pod koniec ubiegłego roku sądeccy policjanci, realizując sprawę narkotykową, przeszukali mieszkanie 28-latka z Nowego Sącza. Znaleźli tam i zabezpieczyli ponad 35 gramów marihuany i 65 gramów MDMA (ecstasy). Wówczas od mężczyzny, jako podejrzanego, pobrano materiał biologiczny, z którego wyodrębniono profil genetyczny. Ten profil DNA został zarejestrowany w policyjnej bazie danych, a sprawa narkotykowa została skierowana do miejscowej prokuratury, a następnie do sądu - relacjonuje Aneta Izworska z Zespołu ds. Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze. Biała Tarnowska porwała samochody z parkingu [ZDJĘCIA]
Wiadomości Gorlice. Wiadomości Nowy Sącz. Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze. Biała Tarnowska porwała samochody z parkingu w Śnietnicy.

Tymczasem w Komendzie Głównej Policji system dokonał automatycznego porównania profilu DNA 28-latka, z profilami genetycznymi nieznanych osób z bazy spraw niewykrytych. Podczas porównania okazało się, że 28-latek jest odpowiedzialny za kradzież z włamaniem sprzed prawie 11 lat.

W rezultacie dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie kryminalistyki możliwe było rozwikłanie archiwalnej sprawy i przedstawienie zarzutu sprawcy. - Teraz sąd będzie rozpatrywał kolejną sprawę 28-latka. Za kradzież z włamaniem z 2010 roku sądeczaninowi grozi do 10 lat więzienia - dodaje Aneta Izworska.

fot. KMP Nowy Sącz

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje