czwartek, 2 lipca 2020 11:34

Nowy Sącz: Prezydent znów bez wotum zaufania! Będzie referendum?

Autor Wiktoria Mitura
Nowy Sącz: Prezydent znów bez wotum zaufania! Będzie referendum?

Ostatnia sesja Rady Miasta nie zalicza się do udanych dla prezydenta Ludomira Handzla. Już po raz drugi nie otrzymał wotum zaufania i absolutorium od radnych. Czy to oznacza referendum i "klęskę" prezydenta?

Wtorkowe (30.06.) obrady rozpoczęły się od gorących dyskusji pomiędzy przeciwnikami prezydenta, a jego zwolennikami.

Podczas wtorkowej sesji radny Koalicji Obywatelskiej Leszek Zegzada chciał przekonać pozostałych do poparcia prezydenta:

- Z obszernej prezentacji, jaką przedstawił prezydent, widać że miasto jest w dobrej kondycji. Sensowne oszczędności i trafne inwestycje. To wszystko sprawia bardzo dobre wrażanie, a czasem nawet imponujące.

Jednak w żaden sposób to nie pomogło. Radni z Klubu Prawo i Sprawiedliwość "Wybieram Nowy Sącz" byli przeciwni udzieleniu wotum zaufania oraz absolutorium.

11 radnych było przeciwnych i 11 za udzieleniem wotum zaufania, jedna osoba wstrzymała się od głosu. W głosowaniu o udzielenie absolutorium Ludomir Handzel również nie miał szczęścia - 12 do 11 radnych było przeciw.

Brak wotum zaufania dla Prezydenta Ludomira Handzla. Wszystko jasne- teraz apel do PiS WNS- zróbcie referendum, niech Mieszkańcy się wypowiedzą.

Posted by Jakub Prokopowicz on Tuesday, June 30, 2020

Po zakończonej sesji na profilu społecznościowym Klubu Radnych PiS - "Wybieram Nowy Sącz" opublikowano post, w którym Wojciech Piech wyjaśnił taką decyzję:

Minęło 18 miesięcy od zaprzysiężenia prezydenta Ludomira Handzla. Ludomir Handzel mógł zredefiniować miejsce, jakie w ustroju samorządu zajmuje prezydent, ale przez kilkanaście kolejnych miesiecy nie zrobił nic dla nadania powagi swojemu urzędowi. Przeszkadza mi intelektualna miałkość tej prezydentury. Minęło 18 miesięcy, a ja nie jestem w stanie sobie przypomnieć ani jednego zdania Ludomira Handzla, które mogłoby mnie do czegoś zainspirować, podsunąć pod rozwagę jakąś refleksję, kazać spojrzeć na rzeczywistość z nowej perspektywy. Nie pamiętam, żebym sam powiedział: „Prezydent Ludomir Handzel akurat tutaj ma rację”.

Z kolei tak skomentował wynik głosowania wiceprezydent Artur Bochenek:

Sesja Rady Miasta Nowego Sącza trwa już drugi dzień. Brak wotum zaufania, brak absolutorium i klasyczny stosunek głosowania 11:12. Smutne. Tak postępują od 1,5 roku radni nie bo nie. Ale widok z Ratusza miejskiego na piękny sądecki Rynek i wspaniałą Bazylikę w cudowną letnią pogodę, bezcenny!

Sesja Rady Miasta Nowego Sącza trwa już drugi dzień. Brak wotum zaufania, brak absolutorium i klasyczny stosunek...

Posted by Artur Bochenek on Tuesday, June 30, 2020

Na najbliższej sesji radni mogą głosować nad przeprowadzeniem referendum w sprawie odwołania z urzędu prezydenta. Z kolei zwolenicy prezydenta Handzla w radzie miejskiej apeluja do opozycji o przeprowadzenie wcześniej referendum o jego odwołania, które pokaże, czy faktycznie mieszkańcy chcą zmienić włodarza Nowego Sącza. Zatem, czekamy na dalszy rozwój sytuacji.

Foto: Oficjalny profil prezydenta Ludomira Handzla

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje