poniedziałek, 14 lutego 2022 10:40

Odpady z Małopolski zamiast do utylizacji wysypywano na rekultywowany teren. Trwa kontrola

Autor Marzena Gitler
Odpady z Małopolski zamiast do utylizacji wysypywano na rekultywowany teren. Trwa kontrola

Odpady pochodzące z recyklingu aluminium, pochodzące z małopolskiej firmy, mogły trafiać na rekultywowany teren od kilku miesięcy. Wkrótce zostaną zlecone badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, jak dużo tych niebezpiecznych substancji trafiło na rekultywowane tereny.

Policjanci z Komendy Miejskiej w Rudzie Śląskiej, Komendy Wojewódzkiej w Katowicach i Krakowie oraz śląskich i małopolskich inspektorów ochrony środowiska zapobiegły dalszemu składowaniu bardzo niebezpiecznych odpadów. W ubiegłym tygodniu śląscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą wraz z inspektorami ochrony środowiska z Katowic i Krakowa ustalili, że z firmy na terenie Małopolski wywożone są ciężarówkami odpady pochodzące z recyklingu aluminium. Odpady miały trafić do firmy w zajmującej się utylizacją niebezpiecznych dla środowiska odpadów. Zamiast tego kierowca samochodu należącego do śląskiej firmy transportowej wysypywał je na teren poprzemysłowy w Rudzie Śląskiej. Policjanci złapali go na gorącym uczynku.

Policjanci i inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wstrzymali rozładunek wywrotki i zatrzymali kierowcę.

Samochód wraz z ładunkiem został zabezpieczony na specjalnym parkingu, wyznaczonym przez Marszałka Województwa Śląskiego. Prowadzący sprawę rudzcy policjanci przypuszczają, że odpady pochodzące z recyklingu aluminium, mogły być przywożone na teren Rudy Śląskiej od kilku miesięcy. Śląscy inspektorzy ochrony środowiska rozpoczęli kontrolę w firmie, do której nielegalny transport odpadów był skierowany, a policjanci pod nadzorem rudzkiej prokuratury prowadzą czynności wyjaśniające w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Wkrótce zostaną zlecone badania, które dadzą odpowiedź na pytanie, jak dużo tych niebezpiecznych substancji trafiło na rekultywowane tereny miasta.

fot. Śląska Policja

Małopolska - najnowsze informacje