środa, 14 czerwca 2023 08:55

Odszedł kultowy pisarz. Laureat Nagrody Pulitzera jak ognia unikał sławy

Autor Mirosław Haładyj
Odszedł kultowy pisarz. Laureat Nagrody Pulitzera jak ognia unikał sławy

15 czerwca zmarł Cormac McCarthy, jeden z najważniejszych i największych pisarzy amerykańskich. Laureat Pulitzera i i Nagrody  im. Williama Faulknera, zmarł w wieku 89 lat w swoim domu w Santa Fe. Jak poinformował amerykański wydawca pisarza, śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych.

Cormac McCarthy (ur. 20 lipca 1933 w Providence, zm. 13 czerwca 2023 w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk) był amerykańskim pisarzem, scenarzystą i dramaturgiem. Przez krytyka literackiego Harolda Blooma uznany został za jednego z czterech najważniejszych amerykańskich współczesnych powieściopisarzy, obok Thomasa Pynchona, Dona DeLillo i Philipa Rotha. Przez zajmujących się jego twórczością porównywany bywa do Williama Faulknera i czasem do Hermana Melville’a.

– Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu  Cormaca McCarthy’ego, wybitnego prozaika, scenarzysty i dramaturga,  laureata wielu prestiżowych wyróżnień, w tym Nagrody Pulitzera i Nagrody  im. Williama Faulknera. Pisarza zmuszającego nas do zadawania pytań, od  których wolelibyśmy uciec. Pisarza kultowego, choć jak ognia unikał  sławy, autopromocji, blasku fleszy. Z tą chwilą zamyka się ważny  rozdział w historii literatury amerykańskiej i światowej – napisało Wydawnictwo Literackie w przesłanej informacji, które od 2008 roku jest wyłącznym polskim wydawcą dzieł McCarthy’ego i miało zaszczyt przybliżać polskim czytelnikom jego piękną, ale też trudną i wymagającą literaturę w przekładach Roberta  Sudóła, Macieja Świerkockiego, Jędrzeja Polaka, Michała Kłobukowskiego i  Anny Kołyszko. Nakładem oficyny ukazało się 10 powieści oraz  jedna sztuka amerykańskiego autora: „Droga”, „Dziecię boże”, „Strażnik  sadu”, „Krwawy południk”, „W ciemność”, „Suttree”, „Rącze konie”,  „Przeprawa”, „Sodoma i Gomora”, „To nie jest kraj dla starych ludzi” i  „Sunset Limited”.

Najnowsze, długo oczekiwane książki – „Pasażer” i  „Stella Maris” – ukażą się 28 czerwca, już pośmiertnie, jako ostatnie w  dorobku Cormaca McCarthy'ego, swoisty literacki testament wielkiego mistrza. „Jeśli to nie dotyczy życia i śmierci, nie jest interesujące”,  powiedział kiedyś. Dziś te słowa zyskują nowy wymiar. R.I.P.

Fot.: Laura Ware, materiały prasowe, Wydawnictwo Literackie

Dobra książka

Dobra książka - najnowsze informacje

Rozrywka