środa, 17 lutego 2021 12:26

Odwołane zajęcia w szkole. Wszystko przez powikłania po szczepieniach

Autor Aleksandra Tokarz
Odwołane zajęcia w szkole. Wszystko przez powikłania po szczepieniach

Nauczyciele coraz częściej skarżą się na dolegliwości, które towarzyszą im po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Wśród nich wymieniają między innymi gorączkę czy ból głowy. Był Kraków i Tarnów, a teraz czas na Łódź. Tam, z powodu złego samopoczucia kadry nauczycielskiej, odwołano zajęcia. Specjaliści uspokajają jednak, że preparat jest bezpieczny i nie należy się go obawiać.

Lekcje w Szkole Podstawowej nr 34 w Łodzi zostały dziś odwołane. Wszystko za sprawą szczepień nauczycieli preparatem AstraZeneca. Niepożądane odczyny poszczepienne zgłosiła bowiem niemal cała kadra – aż 28 z 32 zaszczepionych w poniedziałek nauczycieli. U niektórych objawiło się to tylko zaczerwienieniem i bólem mięśni. Pojawiły się też poważniejsze objawy grypowe – długotrwały ból głowy, ogólne osłabienie i ból stawów.

Przeszłam szczepienie preparatem AstraZeneca. Relacja nauczycielki
Docierają kolejne sygnały o powikłaniach, które mają miejsce po przyjęciu szczepionki na koronawirusa. Do tej pory problemy z samopoczuciem zgłosiły nauczycielki z Krakowa. Wśród towarzyszących im objawów znalazły się ból głowy i wysoka temperatura. Problemy mieli też zaszczepieni pedagodzy z Tarnow…

Jak jednak zapewniają eksperci, preparat firmy AstraZeneca jest bezpieczny. – Objawy podobne do grypy nie są zaskoczeniem i nie powinny niepokoić. To naturalna reakcja obronna organizmu, która może wystąpić po podaniu każdej szczepionki – powiedział "Gazecie Wyborczej" prof. Robert Flisiak z Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

Prof. Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ także uspokaja. Tłumaczy, że złe samopoczucie jest wynikiem otrzymania przez nasz organizm białka wirusowego, w efekcie czego zaczyna się on bronić.  - Nie należy obawiać się objawów grypy po szczepionce. Nie ma też specjalnej różnicy między reakcją na szczepionki Pfizer czy Moderny a AstraZeneca - podkreślił.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet

Polska

Polska - najnowsze informacje