piątek, 28 maja 2021 10:37

"One rozwiążą ten problem". W Skawinie powstało nietypowe 'osiedle'

Autor Aleksandra Tokarz
"One rozwiążą ten problem". W Skawinie powstało nietypowe 'osiedle'

Niezawodni pogromcy owadów - jerzyki, znajdą dom w Skawinie. Są w stanie nie tylko zjeść nawet 20 tysięcy komarów dziennie, ale także znajdują się pod ochroną i zyskują coraz większą sympatię ludzi. Na ścianie przedszkola w Wielkich Drogach zamontowano budki lęgowe.

To kolejne “osiedle dla jerzyków” w gminie Skawina. Rok wcześniej pojawiło się na ścianie hali widowiskowo-sportowej. W obu przypadkach budki zakupił Urząd Miasta i Gminy w Skawinie.

- Lato kojarzy nam się z piękną pogodą, wakacjami oraz komarami, który potrafią zepsuć nawet najprzyjemniejszy wieczór. Ten problem rozwiążą jerzyki. Na nowych budkach lęgowych dla nich zyskają zarówno ludzie jak i ptaki. Chronimy gatunek zagrożony wyginięciem oraz w naturalny sposób redukujemy populację komarów. Mam nadzieję, że budki lęgowe spotkają się z ciepłym przyjęciem i szybko zyskają nowych lokatorów - mówi burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Nowe “osiedle dla jerzyków” powstało z inicjatywy mieszkańców. Budki na ścianie przedszkola samorządowego zamontowała Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach. Lokalizacja nie jest przypadkowa, ponieważ w okolicy znajdują się lasy i zbiorniki wodne. To miejsce sprzyjające rozmnażaniu się owadów i idealne źródło pokarmu dla ptaków.

- Od dłuższego czasu mieszkańcy naszej miejscowości borykają się z nadmierną populacją komarów. Stowarzyszenie Nasz Dom-Nasze Wielkie Drogi postanowiło pomóc rozwiązać ten problem. Nie chcieliśmy jednak sięgać po szkodliwe dla środowiska środki biobójcze. Dlatego też zwróciłem się z prośbą do Kierownika Wydziału Ochrony Środowiska UMiG w Skawinie o sfinansowanie zakupu budek lęgowych dla jerzyków (Apus Apus). Duże zaangażowanie w akcję wykazała również Ochotnicza Straż Pożarna w Wielkich Drogach, która podjęła się czynności montażowych. Bardzo się cieszę, że w wydarzeniu biorą udział również dzieci, o co zadbała dyrektor tutejszego przedszkola - mówi Bartłomiej Szwed, Prezes Stowarzyszenia “Nasz Dom - Nasze Wielkie Drogi”.

Całkowity zakaz palenia węglem w Skawinie. Radni mówią „tak”
Wiadomości Skawina. Radni niemal jednogłośnie przyjęli lokalną uchwałę antysmogową. Ma to na celu poprawę jakość powietrza

fot. UMiG Skawina

Ekologia - najnowsze informacje