poniedziałek, 20 maja 2024 07:30

Otwarto Ogród Krakowianek. To pomnik emancypacji

Autor Marzena Gitler
Otwarto Ogród Krakowianek. To pomnik emancypacji

Ogród Krakowianek to nowy zielony pomnik emancypacji kobiet. Nowy skwer, upamiętniający nadanie paniom praw wyborczych, wygląda pięknie również nocą.

Nowy, 44 krakowski park kieszonkowy oficjalnie otwarto 15 maja, a dzień później właśnie w nim swoją nową zastępczynię Marię Klaman, przedstawił Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.

Ogród Krakowianek to piękny, zielony skwer, położony przy Forcie Kleparz i Alei Juliusza Słowackiego. Jego niewątpliwą atrakcją są trzy wiekowe wierzby płaczące, które dużo mogłyby opowiedzieć o historii tej części Krakowa. Teraz ten teren przeszedł lifting i zachwyca nową aranżacją.

Drewniane ławeczki, huśtawki dla dorosłych i ciekawe nocne oświetlenie, umieszczone na różowej konstrukcji, która jest elementem ścieżki edukacyjnej, poświęconej historii polskiej emancypacji i drogę do uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Przez ogród prowadzą nowe, komfortowe alejki spacerowe. Na prowadzącej przez środek pergoli znalazły się historie i fotografie kobiet, zaangażowanych w drogę emancypacji kobiet. Na miniaturowym placu w kole umieszczono symboliczną datę - 28.11.1918 r. To dzień oficjalnego przyznania kobietom pełni praw wyborczych w Polsce.

Nową przestrzeń w centrum miasta uzupełniły nasadzenia kilku tysięcy kolorowych kwiatów, krzewów pnączy i cebul oraz stu drzew. Warto go odwiedzić w upalny dzień (nieco przeszkadza ciągły szum aut jadących ruchliwymi Alejami), albo wieczorem, gdy zdobi go subtelne oświetlenie. Wtedy robi się jeszcze bardziej magiczny.

fot. ZZM

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka