wtorek, 24 sierpnia 2021 13:17

Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Tymbark. Poziom wód w rzekach podnosi się

Autor Aleksandra Tokarz
Pogotowie przeciwpowodziowe w gminie Tymbark. Poziom wód w rzekach podnosi się

Intensywne opady deszczu dają się we znaki. Niebezpiecznie było o poranku na Sądecczyźnie. Zagrożenie jednak nie minęło – kolejne zgłoszenia docierają do strażaków. Pada także w okolicach Limanowej. Tam strażacy usuwali już powalone drzewa i udrażniali zatkane przepusty. W gminie Tymbark ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Najpoważniejsza sytuacja jest w gminie Tymbark. - W związku z intensywnymi opadami atmosferycznymi i utrzymującym się bardzo wysokim poziomem wód oraz niekorzystną prognozą pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – ogłaszam pogotowie przeciwpowodziowe na terenie gminy Tymbark w dniu 24 sierpnia 2021 od godziny 8 – do odwołania – informuje wójt Paweł Ptaszek.

Strażacy interweniują w powiecie limanowskim od wczesnych godzin porannych. Ich dotychczasowe działania wiązały się głównie z udrażnianiem zatkanych przepustów, m.in. w miejscowościach Sowliny, Stara Wieś, Dobra i Porąbka. Odnotowano również zgłoszenia dotyczące zalania przez wodę piwnic budynków mieszkalnych.

Niebezpiecznie o poranku było także w Nowym Sączu. Tam woda po raz kolejny zalała ulice. Więcej na ten temat TUTAJ.

To jednak nie koniec niekorzystnej pogody i opadów deszczu. Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj do godz. 17:00 prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita suma opadów wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Prawdopodobieństwo: 80%. Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

Dodatkowo Centralne Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 07:30 do jutra (25 sierpnia 2021 r.) do godz. 20:00 w obszarach występowania prognozowanych intensywnych opadów, spodziewane są wzrosty stanów wody – na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, lokalnie o charakterze gwałtownym. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, istnieje możliwość punktowego przekroczenia stanów ostrzegawczych. Prawdopodobieństwo: 70 %. Stopień zagrożenia: 1 stopień (w skali 3-stopniowej).

fot. ilustracyjne/Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu

Limanowa - najnowsze informacje