środa, 29 maja 2024 12:09

Polityczki Razem ostro o decyzji europosłów KO. "Nie mamy wątpliwości, że potrzebujemy natury"

Autor Patryk Trzaska
Polityczki Razem ostro o decyzji europosłów KO. "Nie mamy wątpliwości, że potrzebujemy natury"

Polityczki partii Razem ostro o decyzji europosłów Koalicji Obywatelskiej, zakładającej wstrzymanie prac nad Nature Restoration Law. Zdaniem Darii Gosek-Popiołek i Doroty Kolarskiej rozporządzenie Komisji Europejskiej mogłoby przynieść miliony euro na ochronę polskiej przyrody i pomoc w walce z narastającymi problemami ekologicznymi.

Susza staje się coraz większym problemem w Polsce, dotykając zarówno codziennego życia obywateli, jak i rolnictwa, które stanowi fundament polskiej gospodarki. Według Doroty Kolarskiej, zagrożone jest bezpieczeństwo żywnościowe kraju, co wymaga natychmiastowych działań. – Nie mamy wątpliwości, że potrzebujemy natury i nie mówię tylko o walorach estetycznych czy rekreacyjnych, ale także o wartości dla gospodarki, która w dużej mierze zależy od stanu środowiska  – mówiła Dorota Kolarska. – Dlatego tak ważnym krokiem było zaproponowanie przez Komisję Europejską rozporządzenia Nature Restoration Law. To ważne prawo, które odwróciłoby bardzo niekorzystne trendy, jakie od dekad obserwujemy w Europie: betonowanie rzek, niszczenie lasów i osuszanie mokradeł – podkreślała polityczka.

Czym jest jednak Nature Restoration Law? Jest to prawo odbudowy zasobów przyrodniczych zaproponowane przez Komisję Europejską, mające na celu przeciwdziałanie degradacji środowiska naturalnego w Europie. Jego celem jest przywrócenie zdrowia ekosystemów, które są niezbędne dla zrównoważonego rozwoju gospodarczego, zdrowia publicznego i walki ze zmianami klimatycznymi.

W swoim wystąpieniu Kolarska zaznaczała, że Nature Restoration Law to nie tylko sposób na poprawę estetyki krajobrazu, ale przede wszystkim na wsparcie gospodarki zależnej od stanu środowiska naturalnego. Rozporządzenie, zaproponowane przez Komisję Europejską, ma na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom niszczenia przyrody, takim jak betonowanie rzek, wycinanie lasów i osuszanie mokradeł.

Jednym z najważniejszych punktów dyskusji była potrzeba finansowania ochrony przyrody, w tym tworzenia nowych parków narodowych i ochrony już istniejących. Posłanka Gosek-Popiołek przywołała przykład projektowanego Turnickiego Parku Narodowego oraz problemy z zanieczyszczeniem rzeki Prądnik w Ojcowskim Parku Narodowym. Brak funduszy uniemożliwia Regionalnym Dyrekcjom Ochrony Środowiska podejmowanie działań na rzecz ochrony środowiska, takich jak tworzenie nowych rezerwatów czy przygotowywanie dokumentów strategicznych.

Polityczki Razem nie kryły oburzenia decyzją Donalda Tuska i europosłów Koalicji Obywatelskiej o wstrzymaniu prac nad Nature Restoration Law. Gosek-Popiołek, podkreślała, że Polska nie może pozwolić sobie na stracenie szansy na systemowe zmiany w ochronie przyrody, które przyniosłyby setki milionów euro z unijnych funduszy.

Gosek-Popiołek zaapelowała o rzetelną debatę na temat prawa odbudowy zasobów przyrodniczych, podkreślając, że polska przyroda i przyszłość dzieci zasługują na ochronę i wsparcie, jakie mogą przynieść unijne fundusze.

Foto: Joanna Kudyba-Antonik

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka