wtorek, 22 listopada 2022 10:55

Pompa ciepła do domu – dlaczego warto ją zamontować?

Autor Artykuł sponsorowany
Pompa ciepła do domu – dlaczego warto ją zamontować?

Montaż pomp ciepła w domach jednorodzinnych jest obecnie coraz popularniejszy. Dlaczego warto zdecydować się na ogrzewanie tą metodą?

Jak odbywa się ogrzewanie z użyciem pompy ciepła?

Domy jednorodzinne oraz inne obiekty można ogrzewać z wykorzystaniem różnych typów instalacji i źródeł ciepła. Teraz bardzo dużym zainteresowaniem wśród właścicieli domów cieszą się pompy ciepła Kołobrzeg to jedno z miast, gdzie również są one montowane.

Pompa ciepła jest urządzeniem, które pozwala na ogrzewanie budynku za pomocą ciepła pozyskiwanego z zewnątrz, które następnie transportowane jest do wnętrza budynku. Jej działanie bardzo często porównywane jest do odwróconego systemu lodówki albo do klimatyzacji z funkcją grzania.

Do działania pompa ciepła potrzebuje energii elektrycznej. Nie ma żadnych innych wymagań, co powoduje, że jest ona bardzo wygodna w obsłudze, co również jest jej dużym atutem w porównaniu do tradycyjnych pieców na węgiel, drewno czy pellet.

Zalety ogrzewania pompą ciepła

Ogrzewanie domu za pomocą pompy ciepła jest związane z wieloma zaletami. Wśród nich warto wskazać na:

wysoką efektywność tego typu metody, która powoduje, że dom można łatwo i szybko ogrzać do komfortowej temperatury

niskie koszty, co powoduje, że jest to bardzo dobry wybór obecnie, gdy koszty ogrzewania są wysokie

bezobsługowość, ponieważ dzięki pompie ciepła można bardzo łatwo ogrzewać dom bez konieczności stosowania opału, usuwania popiołu

współpraca z termostatami pokojowymi, sterownikami, co pozwala na utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach oraz redukuje koszty

ochrona środowiska naturalnego, ponieważ podczas używania pompy ciepła nie dochodzi do powstawania smogu i innych zanieczyszczeń

Kiedy warto przejść na ogrzewanie z użyciem pompy ciepła?

Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła ma zatem wiele zalet, lecz należy pamiętać o tym, że nie sprawdzi się ono w każdym przypadku.

Najlepsze efekty ogrzewania tą metodą uzyskuje się w domach o bardzo dobrej termoizolacji i nowoczesnych systemach grzewczych. Ściany, fundamenty, strop powinny być docieplone, okna i drzwi dobrze izolowane, a instalacja niskotemperaturowa, na przykład w formie ogrzewania podłogowego.

Wobec tego ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła nie będzie sprawdzało się w starszych, nieocieplonych domach, które mają bardzo wysokie straty energii. W takiej sytuacji konieczne jest przeprowadzenie złożonej termomodernizacji budynku, aby można było uzyskać najlepszą opłacalność pompy ciepła.

By dodatkowo zredukować koszty dotyczące jej użytkowania, warto też pomyśleć o panelach fotowoltaicznych, które wytwarzać mogą energię elektryczną do ich zasilania.

Technologia - najnowsze informacje