niedziela, 25 lipca 2021 07:32

Popularny wśród Polaków kraj zaostrza restrykcje. O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Autor Aleksandra Tokarz
Popularny wśród Polaków kraj zaostrza restrykcje. O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Chorwacja – niezwykle popularny wśród Polaków kierunek wakacyjnych podróży – zaostrza restrykcje. Chodzi szczególnie o nadmorskie miejscowości, najczęściej odwiedzane przez turystów. To wynik rosnącej liczby nowych zakażeń.

Poprzedniej doby w Chorwacji potwierdzono 191 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Rośnie także liczba hospitalizacji. W związku z tym, minister spraw wewnętrznych Davor Božinović poinformował, że ze względu na rosnącą liczbę zakażeń należy wprowadzić pewne dodatkowe restrykcje, by "ratować sezon turystyczny".

Nowe obostrzenia dotyczyć będą tych rejonów, które obecnie oznaczone są jako pomarańczowe. Mowa o żupaniach nad Adriatykiem, m.in. rejony Zadaru, Szybenika, Splitu czy Dubrownika. - Liczby zakażeń rosną i musimy coś zrobić, by przynajmniej niektóre z nich nie przekształciły się w duże ogniska - powiedział Božinović w rozmowie z mediami.

Wprowadzone obostrzenia będą obowiązywać od poniedziałku 26 lipca do 15 sierpnia. Co dokładnie się zmieni? Między innymi wprowadzony zostanie zakaz organizowania imprez i zgromadzeń publicznych, w których udział bierze więcej niż 50 niezaszczepionych osób. Limit jest zdecydowanie większy, jeśli uczestnicy wydarzenia posiadają certyfikaty covidowe - wówczas w jednym miejscu może bawić się do 1 tys. osób.

Zmiany dotyczą również ślubów i wesel, na których bawić może się maksymalnie 15 osób, które nie posiadają certyfikatu covidowego. Targi, festyny i inne imprezy o charakterze "gospodarczym" będą mogły odbywać się tylko za zgodą samorządów.

Zawody sportowe z widownią będą mogły odbywać się tylko wtedy, gdy publiczność i personel obsługujący będzie posiadał certyfikaty covidowe.

O czym należy pamiętać przed wyjazdem?

Chcąc wjechać na teren Republiki Chorwackiej niezbędne jest przedstawienie Unijnego Certyfikatu COVID. Można także pokazać zaświadczenie o przyjęciu dwóch dawek szczepionki uznawanej w UE (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Sputnik V, Sinopharm) lub jednej dawki szczepionki Janssen lub Johnson&Johnson - pod warunkiem, że od przyjęcia tej szczepionki upłynęło 14 dni. Zaświadczenie nie może być starsze niż 270 dni.

Kolejną opcją jest przedstawienie negatywnego wyniku testu PCR, nie starszego jednak, niż 72 godziny lub szybkiego testu antygenowego (z listy testów zaakceptowanych przez państwa członkowskie UE, wykonanych w laboratorium) - nie starszego niż 48 godzin.

Do wjazdu uprawnia także zaświadczenie o przechorowaniu Covid-19 i przyjęciu jednej dawki szczepionki w ciągu 6 miesięcy od daty zachorowania na Covid-19, a szczepienie zostało wykonane w ciągu ostatnich 210 dni .

Dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców lub opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione z obowiązku testu.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Dubrownik - ilustracyjne/pixabay

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje