czwartek, 19 listopada 2020 14:40

Proszowice. To koniec oddziału zakaźnego! Tak twierdzą radni z KPR Razem

Autor Wiktoria Mitura
Proszowice. To koniec oddziału zakaźnego! Tak twierdzą radni z KPR Razem

Plan naprawczy Szpitala Powiatowego w Proszowicach zakłada likwidację Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego – tak uważa organizacja KPR Razem. Na ostatniej Sesji Rady Powiatu przegłosowano uchwałę dotyczącą zatwierdzenia planu. Czy to świadczy o likwidacji oddziału?

Plan naprawczy został przyjęty na Sesji Rady Powiatu, która odbyła się 17 września. Na ostatniej sesji 17 listopada przyjęto uchwałę w sprawie „zatwierdzenia programu naprawczego Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Proszowicach na lata 2019-2020-2021 z prognozą finansową spłaty zobowiązań do roku 2036”. Jak zagłosowali radni?

Głównym warunkiem planu naprawczego dla szpitala w Proszowicach jest zaciągnięcie przez szpital kredytu, który ma być przeznaczony na remont oraz modernizację oddziałów szpitalnych.

Okazuje się, że to nie jedyny warunek...

Organizacja KPR Razem na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikowała komunikat, który rozpętał burze komentarzy. Napisała:

„NIESTETY, STAŁO SIĘ...

Głosami radnych PSL-u przy nieobecności lub wstrzymaniu się większości radnych PiS-u, to na co pracowały i o co dbały pokolenia ludzi likwiduje się na naszych oczach. "Plan naprawczy", który trzeba chyba nazwać "planem likwidacyjnym" zgodnie z naszymi przewidywaniami wejdzie w życie i spowoduje ostateczną likwidację Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego (W CZASACH PANDEMI). Tym, którzy głosowali na powyższych radnych gratulujemy dobrego wyboru. Czy celem powyższych radnych jest to, abyśmy musieli leczyć się w Krakowie? Zapytajcie ich...”

NIESTETY, STAŁO SIĘ... Głosami radnych PSL-u przy nieobecności lub wstrzymaniu się większości radnych PiS-u, to na co...

Opublikowany przez KPR Razem Środa, 18 listopada 2020

Na poparcie tych faktów, grupa opublikowała również pismo, w którym opublikowała najważniejsze fragmenty planu naprawczego. Brzmi on tak:

Z opublikowanego dokumentu wynika, że na mocy plany naprawczego Oddział Obserwacyjno – Zakaźny zostaje zlikwidowany. Dlaczego nikt nic o tym nie mówił? W piśmie, zawarto również dlaczego tak ma się stać. Otóż oszczędności wynikające z wypowiedzenia umów przez lekarzy (bez odpraw) i przejęcia reszty personelu wyniosą 75 tys. zł (do końca roku 2020). Warto podkreślić, że tutaj szpital zaoszczędzi jeszcze na lekach i środkach jednorazowych - 25 tys. zł. Podsumowując szpital zaoszczędzi na likwidacji oddziału 100 tys. zł do końca tego roku. Z pisma wynika również, że w przyszłym roku szpital na likwidacji oddziału zarobiłby około 400 tys. zł.

Zatem, to koniec Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego? Jeśli zawarto likwidację w planie naprawczym, to niestety tak się stanie.

Co na to mieszkańcy?

Po publikacji KPR Razem pod postem pojawiło się wiele komentarzy. Oczywiście w większości negatywnych. Mieszkańcom nie podoba się podjęcie takiej decyzji, tym bardziej podczas pandemii.

"Zły tytuł, powinien brzmieć PiS nie zagłosował. Bo z wyliczeń wychodzi gdyby zagłosowali nieobecni radni to by przegłosowali PSL. Wiec to wina PiS".

"Szok!!! Co "ci" ludzie mają w głowach? W obecnej sytuacji.. Oby jako pierwsi (nie) potrzebowali tej pomocy".

"Przykro ponieważ takiego wykwalifikowanego i kompetentnego personelu z jakim się spotkałem jest bardzo mało w szpitalach.Zamykanie Oddziału Zakaźnego w dzisiejszych czasach to kpina.Mam nadzieję,że ktoś się z tego wytłumaczy i poniesie konsekwencje".

"Zobaczymy co się stanie w niedalekiej przyszłości z budynkiem po tym właśnie oddziale. Kto go przytuli i co tam powstanie. Bo tak łakomy kąsek pusty moim zdaniem stał długo nie będzie".

"Najbardziej denerwujące jest to, że w tak ważnej sprawie czterech radnych zachowuje się jak by byli bez jaj. Wstrzymać się od głosu w takiej sprawie ? E- sesja i ktoś jest nieobecny ? Tych 4 radnych powinno jak najszybciej złożyć mandat radnego!"

Problemy szpitala w Proszowicach

Problemy szpitala z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym ciągną się od kilku dobrych lat. Zadłużenia finansowe i brak kadry spowodował, że oddział został w lipcu czasowo zawieszony. Po jakimś czasie zawieszony został również Oddział Pulmunologii.

Powiat proszowicki. Oddział pulmunologii w szpitalu powiatowym - zawieszony
Wiele osób obawiało się podjęcia takiej decyzji. Niestety - oddział pulmunologii w proszowickim szpitalu został czasowo zawieszony. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest odejście czterech lekarzy z tego oddziału, którzy nie chcieli dalej współpracować z placówką. Dlaczego? Starostwo Powiatowe w…
Proszowice. Oddział obserwacyjno-zakaźny “czasowo” zawieszony. Na jak długo?
Stało się to, czego obawiali się mieszkańcy powiatu. Oddział obserwacyjno-zakaźny w Proszowicach nie funkcjonuje od 1 lipca. Głównym powodem jego zawieszenia są problemy z kadrą pracowniczą. Ordynatora oddziału praktycznie nie ma od maja - przebywa na usprawiedliwionej nieobecności.

Losy Szpitala Powiatowego w Proszowicach były nie pewne. Dyrektor szpitala Łukasz Szafrański mówił: - Albo uda się przeprowadzić planowane modernizacje, albo z końcem roku szpital w Proszowicach przestanie istnieć. Trzeciego wyjścia nie ma.

Plan naprawczy Szpitala Powiatowego w Proszowicach budzi wiele kontrowersji. Jedni uważają, że jest on jedyną szansą na przetrwanie placówki, drudzy są niepewni jego skuteczności. Plan zatwierdzono nie jednogłośnie. Ośmiu radnych było ZA, sześciu PRZECIW. Czy podjęto słuszną decyzję? Jeśli likwidacja Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego jest prawdą, to słuszność idei planu naprawczego może zostać podważona – zwłaszcza przez mieszkańców powiatu. Niemniej jednak, trzeba mieć nadzieję, że Szpital Powiatowy w Proszowicach nie zostanie zlikwidowany.

Proszowice - najnowsze informacje