środa, 14 sierpnia 2019 14:18

Rabka-Zdrój. Czy rekord wielkości balona z gumy do żucia zostanie pobity?

Autor Mirosław Haładyj
Rabka-Zdrój. Czy rekord wielkości balona z gumy do żucia zostanie pobity?

Już w najbliższą sobotę 17 sierpnia w Rabkolandzie odbędą się odjechane Mistrzostwach Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia, czyli jednej z najbardziej oryginalnych dyscyplin, jakie widział świat. Już po raz 17. w rodzinnym parku rozrywki odbędzie się mierzenie balonów z gumy do życia. W tym roku podczas zawodów odbywać się będą również warsztaty słodkości a całą imprezę poprowadzi znany i lubiany Kabaret Śleboda.

Guma balonowa jest znana od ponad 90 lat i dla wielu Polaków była jednym z najsmakowitszych przysmaków dzieciństwa. Najlepszy park rozrywki dla dzieci - Rabkoland, jedyne w Polsce miejsce znane z oryginalnych i nieoczywistych mistrzostw, zaprasza na XVII Mistrzostwa Polski w Dmuchaniu Balona z Gumy do Żucia. Zawody przeznaczone są dla wszystkich entuzjastów gum do żucia, którzy opanowali trudną sztukę robienia, jak największych balonów. A nie jest to wcale takie łatwe, jak się wszystkim wydaje.

Mistrzostwa Polski organizowane są nieprzerwanie od 2003 roku, kiedy to pierwszy raz blisko 500 uczestników spotkało się w Rabce, by przed specjalną komisją z Towarzystwa Kontroli Rekordów Niecodziennych rywalizować o tytuł najlepszego dmuchacza balonów z gumy do żucia w Polsce. Historycznym zwycięzca został wtedy Brunon Czerwiński, 14-latek z gminy Bliżyn. Osiągnął on wynik 20 cm średnicy! Aktualny rekord wynosi 26 centymetrów i należy do Bernadetty Czyszczoń z Rabki Zdrój. Czy uda się pokonać aktualną mistrzynię? Czy tytuł pozostanie w Rabce, stolicy dziecięcego uśmiechu i zabawy, czy trafi do innego miasta? Jednego można być pewnym - będzie dużo emocji.

Technik dmuchania balonów jest wiele, podobnie jak odpowiedniego przygotowania gumy do żucia i jej przeżuwania. Optymalny czas żucia to około 10 minut, najlepiej tuż przed startem, ale zawodnicy mają całkowicie wolną rękę i dowolność w stosowaniu techniki żucia i dmuchania balona. Każdy pomiar dokonywany jest przez sędziów balonowych, którzy używają specjalnych balonomierzy do mierzenia wyników.

Na zwycięzców Mistrzostw czekają dyplomy, puchary oraz liczne nagrody, w tym bilety do Rabkolandu i Termy Bania oraz nagrody pieniężne. Mistrzostwa poprowadzi niezastąpiony i uwielbiamy w regionie Kabaret Śleboda.

Jak zapisać się na mistrzostwa? Wystarczy 17 sierpnia 2019 r. w godzinach 13:00-15:00 pojawić się w Rabkolandzie i zarejestrować jako uczestnik. W konkursie mogą brać udział uczestnicy w wieku 0-100 lat, jeśli tylko ich żuchwa nie ma nic przeciwko. Udział jest całkowicie bezpłatny dla wszystkich gości parku.

.

Fot. i inf.: Rabkoland

Podhale

Podhale - najnowsze informacje