środa, 9 czerwca 2021 10:33

Rada Medyczna namawia rząd. Wakacyjne obostrzenia będą dotyczyć tylko niezaszczepionych?

Autor Aleksandra Tokarz
Rada Medyczna namawia rząd. Wakacyjne obostrzenia będą dotyczyć tylko niezaszczepionych?

Rada Medyczna ma konsekwentnie opowiadać się za tym, by utrzymywanie części obostrzeń dotyczyło wyłącznie osób niezaszczepionych. Jej rekomendacje są jednak tylko jedną z opinii branych pod uwagę przez rząd, podczas podejmowania kolejnych decyzji luzujących.

- Nie rozmawialiśmy ostatnio z rządem o szczegółach luzowania obostrzeń, ale ogólna strategia ich znoszenia została wypracowana dużo wcześniej. Epidemia się nie skończyła i póki tak jest, to wszystkich obostrzeń nie da się w naszej ocenie znieść. Oczywiście w stosunku do osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione czy uodpornione w wyniku przebycia Covid-19 powinny natomiast być zwalniane z kolejnych rygorów sanitarnych czy ograniczeń – powiedział w rozmowie z PAP cytowany przez Radio Zet dr Konstanty Szułdrzyński.

Opinia ekspertów jest jednak jedną z wielu, którymi kieruje się rząd podczas podejmowania ostatecznych decyzji. – To nie jest tak, że rząd idzie, jak po sznurku za naszymi rekomendacjami. Oczywiście, teraz sytuacja epidemiczna jest dobra i nikt nie mówi, że obostrzenia mają być takie jak w marcu czy kwietniu. Nie można jednak nie zauważyć cały czas bardzo znacznego procentu osób niezaszczepionych, bo to wśród nich będą głównie zakażenia w kolejnej fali – ocenił dr Konstanty Szułdrzyński.

Konferencja ministra zdrowia i premiera ma odbyć się w czwartek lub piątek. Wówczas przedstawione zostaną kolejne etapy luzowania obostrzeń.

koronawirus najnowsze informacje

inf. RadioZet, fot. ilustracyjne/pixabay

Polska

Polska - najnowsze informacje