czwartek, 25 listopada 2021 19:00

Reaguj jeśli widzisz: "Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć".

Autor Edyta Sowa
Reaguj jeśli widzisz: "Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć".

Przemoc - czy to fizyczna czy psychiczna - nie ma granic, może zdarzyć się wszędzie, w domu, w pracy. Sprawcą bywa często osoba nam znana, najczęściej bliska. Ofiara boi się i zazwyczaj nie wie, gdzie szukać pomocy, bywa że nie wierzy w jej sprawczość.

Dzisiejszy dzień, 25 listopada, jest Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet. Ruszyła właśnie Kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Jest to akcja zainicjowana w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute przy amerykańskim Uniwersytecie Rutgersa. Od tamtego czasu kampania odbywa się pomiędzy właśnie między 25 listopada ( Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet), a 10 grudnia, to z kolei data Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.

Warszawa po raz kolejny włącza się w akcję. Jej celem jest szerzenie świadomości wśród warszawianek i warszawiaków doświadczających przemocy, że w mieście działają organizacje, do których zawsze mogą zwrócić się po pomoc. Nie inaczej jest w innych miastach, istnieją miejsca, ośrodki gdzie warto zwrócić się i szukać wsparcia. Dla potrzebujących pomocy istnieje też całodobowa infolinia Fundacji Centrum Praw Kobiet tel.: 600 070 717.

Przemoc w dalszym ciągu silnie wiąże się z płcią. Zdecydowana większość osób doznających przemocy to kobiety – podczas gdy osobami stosującymi przemoc w większości przypadków są mężczyźni. Jak podaje Urząd Miasta Stołecznego w 2020 r. w Warszawie, na podstawie wypełnionych Niebiesiech Kart liczba osób doświadczających przemocy w rodzinie wynosiła ponad 6 tys. osób – w tym 48% to kobiety i 42% to dzieci, natomiast liczba osób stosujących przemoc wyniosła blisko 4 tys. w tym 80% to mężczyźni. Pandemia jest tym bardziej trudnym okresem, bo w zamknięciu do różnych form przemocy dochodzić może częściej, albo tak skrajne sytuacje z którymi ostatnio przyszło nam się mierzyć, mogą powodować właśnie pojawienie się zachowań przemocowych.

W tym roku warszawska kampania „Przemoc karmi się milczeniem” skierowana jest głównie do świadków przemocy, którzy czasami są jedynymi osobami mogącymi pomóc przerwać tę trudną sytuację. Interwencja świadka może zapoczątkować proces wychodzenia z przemocy osoby pokrzywdzonej, ale przede wszystkim może pomóc zapewnić jej bezpieczeństwo. Przemoc często jest nie jest widoczna na pierwszy rzut oka, a osoby doznające przemocy często ukrywają jej znamiona. Dlatego w ramach warszawskiej kampanii „Przemoc karmi się milczeniem” na ulicach stolicy pojawiły się plakaty, mające zwrócić uwagę mieszkańców na niewidoczną stronę przemocy - znajdziemy w informacji na temat kampanii.

Natomiast więcej o "Kampanii 16 Dni Akcji przeciw przemocy ze względu na płeć" dokładny program spotkań i warsztatów na stronie krakowskiej fundacji Autonomia, poniżej także film kiedy "Nie znaczy nie".

info. UM Warszawa

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka