niedziela, 26 lipca 2020 16:40

Sekretarz RE o wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej: To będzie wielki krok wstecz

Autor Katarzyna Domagała
Sekretarz RE o wypowiedzeniu przez Polskę konwencji stambulskiej: To będzie wielki krok wstecz

-Polska nie powinna wycofywać się z konwencji stambulskiej - twierdzi sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić. -Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie - czytamy w oświadczeniu sekretarz.

Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące. Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca - napisała w swoim oświadczeniu Marija Pejčinović Burić.

W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu - czytamy w oświadczeniu.


Oświadczenie Pejčinović Burić zostało opublikowane na Twitterze przez rzecznika Rady Europy Daniela Holtgena.

Pejčinović Burić w oświadczeniu odnosi się do sobotniej zapowiedzi ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, zgodnie z którą Polska ma wystąpić z Konwencji Stambulskiej.

Zbigniew Ziobro poinformował, że w poniedziałek zostanie złożony wniosek do resortu rodziny o podjęcie formalnych prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Dodał, że walka z przemocą domową jest priorytetem, ale w konwencja zawiera zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.

Przypomnijmy, że konwencja o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej została przygotowana w 2011 r. i weszła w życie w sierpniu 2014 r. Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r.

Źródło: PAP/ Rmf24.pl

Foto: Daniel Holtegen (Twitter)

Polska

Polska - najnowsze informacje