środa, 6 kwietnia 2022 09:34

Seniorze, tak trzymaj! 76-latek z Oświęcimia nie dał się oszustom

Autor Norbert Kwiatkowski
Seniorze, tak trzymaj! 76-latek z Oświęcimia nie dał się oszustom

5 kwietnia w godzinach wieczornych doszło do próby wyłudzenia pieniędzy  „metodą na wnuczka”. Do przestępstwa nie doszło, gdyż 76 – letni senior z  Osiedla Zasole w Oświęcimiu od razu zorientował  się, że taki telefon oznacza próbę wyłudzenia pieniędzy.

Jak  wynikało z relacji przekazanej przez mężczyznę sprawca dzwoniąc  na jego telefon stacjonarny  podał się za jego wnuka. Płacząc informował, że miał wypadek drogowy i potrzebuje pieniędzy na kaucję.  Świadomy oszustwa 76 – latek nie dał się jednak nabrać. Natychmiast  przerwał rozmowę i zadzwonił do swojego wnuka. Potwierdził,  że wnuk znajduje się w domu i nie miał żadnego wypadku drogowego. Po  tej informacji senior zadzwonił na numer alarmowy 112 i poinformował o  próbie oszustwa.

Policjanci poszukują sprawców i nadal apelują  o ostrożność oraz rozwagę  w kontaktach z nieznajomymi osobami, które dzwoniąc głównie na numery telefonów stacjonarnych wyłudzają pieniądze.

Funkcjonariusze  przypominają, żeby nie sugerować, się pośpiechem, który narzucają sprawcy, a własnym  rozsądkiem. Nigdy w takich sytuacjach nie  wolno zgadzać się na przekazywanie pieniędzy osobie obcej.

Jak należy postąpić:

W  przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy  natychmiast  należy skontaktować się bezpośrednio z krewnym, który znalazł się w  trudnej sytuacji. W przypadku braku takiej możliwości należy  skontaktować się z innymi członkami rodziny.

Nie wolno działać w pośpiechu i  nie wolno ulegać presji czasu,  którą specjalnie wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

Należy pamiętać, aby nigdy pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy  osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu.

We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić  pod numer najbliższej jednostki Policji lub na numer alarmowy 112.

Apelujemy  do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego  ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Ostrzeżenie z  pewnością pomoże uniknąć stania się ofiarą przestępstwa. Pamiętajmy, że  im więcej seniorów świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie  poszkodowanych.

Źródło: KPP w Oświęcimiu Foto: zdjęcie poglądowe

Oświęcim

Oświęcim - najnowsze informacje