wtorek, 4 sierpnia 2020 13:06

Sklepy mogą odmówić obsługi klientów bez maseczek. Mają do tego prawo?

Autor Wiktoria Mitura
Sklepy mogą odmówić obsługi klientów bez maseczek. Mają do tego prawo?

Sklepy mają dostać dodatkowe uprawnienia. Dzięki nim, ekspedient będzie mógł odmówić obsługi klienta bez maseczki. Jednak by tak mogło się stać, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich przepisów. Ministerstwo Zdrowia analizuje, jak to zrobić.

Chcemy wyposażyć w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy, by miały prawo nie obsługiwać osób bez maseczek. Będzie to wprowadzone jako norma prawna - mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Dzięki podjęciu działań przez Ministerstwo Zdrowia, już w tym miesiącu mają pojawić się konkrety. Propozycje pojawią się szybko, ale upłynie dużo czasu zanim zostaną wprowadzone.

Podjęcie takich działań przez Ministerstwo nie tylko pozwoli na większą ochronę zdrowia pracowników sklepów i kupujących, ale i również zwiększy odpowiedzialność sklepów, w sytuacji gdy pojawią się osoby bez maseczek. Ta większa odpowiedzialność, to też większe kary finansowe.

Na ten moment, za brak maseczki odpowiada klient. Może dostać mandat do 500 zł. Na sklep nałożona jest kara, gdy klienci skarżą się o brak reakcji ze strony obsługi. Wtedy do akcji może wkroczyć sanepid z karą administracyjną do 30 tys. zł.

Zmiany nastąpią również w przepisach dotyczących nie noszenia maseczek. Osoby z przeciwwskazaniami będą musiały zakrywać usta i nos za pomocą przyłbic. Nie utrudniają one oddychania, gdyż nie przylegają blisko do twarzy.

Niestety, nie będzie można już użyć wymówek dotyczących złego stanu zdrowia.

Jak pisze portal money.pl w tej chwili Ministerstwo Zdrowia jest przekonane, że większość zmian musi przejść pełną drogę ustawową. A to sprawia, że cały proces będzie trwał dłużej. Tym bardziej, że w tej chwili posiedzenia Sejmu i Senatu są przesunięte przez potwierdzone zakażenia wśród parlamentarzystów.

Dlaczego uprawnienia miałyby przejść drogę ustawową? Bo wtedy, byłyby trudniejsze do podważenia. Bardzo często Sądy podważały rządowe przepisy i uchylały mandaty, chociażby za złamanie zakazu przemieszczania się w trakcie epidemii.

Sądy podważały część rządowych przepisów i uchylały mandaty np. za złamanie zakazu przemieszczania się w trakcie epidemii. Niedługo ma się to zmienić.

Źródło: money.pl

koronawirus najnowsze informacje

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka