środa, 18 stycznia 2023 14:05

Strzykawka na truciznę i składana szabla. Ciekawe eksponaty przybliżą myślenickich powstańców styczniowych

Autor Marzena Gitler
Strzykawka na truciznę i składana szabla. Ciekawe eksponaty przybliżą myślenickich powstańców styczniowych

Strzykawka na truciznę i składana szabla - przedmioty zaprojektowane do skrytobójczych zamachów zobaczymy niebawem w Muzeum Niepodległości w Myślenicach, która rusza z projektem poświęconym Powstaniu Styczniowemu. Na ekspozycji znajdą się też pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki a nawet kosy, bosaki i widły powstańcze.

"Powstańcy styczniowi Ziemi Myślenickiej" to nowy projekt Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Nowy 2023 rok placówka rozpoczyna nową i dużą wystawą czasową poświęconą przypadającej w tym roku 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

"Przygotowaliśmy dla Państwa opowieść o myśleniczanach, którzy w styczniu 1863 roku opuścili swoje bezpieczne domostwa i szkoły i udali się do zaboru rosyjskiego, aby wspomóc w walce niepodległościowej swoich rodaków. Na wystawie poznacie historię Andrzeja Marka, Edwarda Kleberta czy Emil Schünke oraz kilkunastu innych powstańców z regionu Myślenic. Dzięki współpracy z Fundacją imienia Tadeusza Kościuszki w Krakowie w gablotach zobaczycie ponad 70 wypożyczonych eksponatów, w tym przede wszystkim broń używaną przez powstańców. Na oglądnięcie czekają pistolety kapiszonowe, strzelby myśliwskie, karabiny z bagnetami, szable, tasaki i oczywiście nieśmiertelne kosy, bosaki i widły powstańcze. Prawdziwym rarytasem jest strzykawka na truciznę (znaleziona pod Chęcinami) i składana szabla - oba te przedmioty zaprojektowano do zamachów skrytobójczych organizowanych podczas Powstania Styczniowego" - zachęcają do obejrzenia wystawy jej organizatorzy.

Wernisaż wystawy odbędzie się 27 stycznia o godzinie 17.00, a towarzyszyć mu będzie wykład dra Andrzeja Małysy. Kolejne prelekcje dotyczące różnych aspektów Powstania Styczniowego odbędą się w lutym i w marcu.

Muzeum przygotowało też ciekawą ofertę dla uczniów szkół podstawowych i średnich - to specjalna lekcję muzealna o powstańcach styczniowych z Myślenic.

inf. Muzeum Niepodległości w Myślenicach, fot. UMiG Myślenice

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka