poniedziałek, 2 listopada 2020 14:50

Sucha Beskidzka. Koronawirus w powiecie (02.11): 700 aktywnych przypadków

Autor Mirosław Haładyj
Sucha Beskidzka. Koronawirus w powiecie (02.11): 700 aktywnych przypadków

Sprawdziliśmy aktualną sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa SARS-CoV-2 w powiecie suskim.

2 listopada

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dzisiaj o 15 578 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Małopolsce. To - jak na dane po weekendzie - bardzo dużo. Tydzień temu, w poniedziałek liczba zakażeń wyniosła nieco ponad 10 tysięcy. To oznacza to jedno - pandemia ciągle się rozpędza.

Nowe zakażenia koronawirusem w Małopolsce:

W powiecie suskim odnotowano 69 nowych zakażeń. Najwięcej przypadków w gminach Maków -17, Jordanów - 15) i Sucha - 11 i Stryszawa - 9. Mniej było w mieście Jordanów i Zembrzycach - po 5. W gminach Budzów i Zawoja odnotowano 3 zakażenia a w Bystrej-Sidzinie 2.

Po weekendzie i poniedziałkowym wzroście ilość nowych przypadków nie można powiedzieć, że tendencja zachorowań jest spadkowa. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że laboratoria w Polsce znalazły się w bardzo trudnej sytuacji.

Koronawirus: Laboratoria pod ścianą. Opóźnienia sięgają 8-9 dni
Wiele laboratoriów ogranicza bądź nie przyjmuje nowych zleceń z powodu braku mocy przerobowych. Pacjenci muszą nierzadko czekać na wynik testu na obecność koronawirusa nawet przez 7–8 dni. Przyczyną jest ograniczenie bądź nie przyjmowanie nowych zleceń przez laboratoria z powodu braku mocy przerobo…

Ogólnie w powiecie jest obecnie 700 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

30 października

Sytuacja staje się bardzo poważna - dziś w Polsce odnotowano 21 629 zakażeń. Wczoraj z ponad 20-ma tysiącami zakażeń Polska znalazła się na 5. miejscu w Europie. Natomiast zgonów mieliśmy najwięcej w Unii. Więcej niż Wielka Brytania (280), Francja (235) czy Włochy (217). W tej chwili mamy w Polsce ponad 200 tys. aktywnych zakażeń.

Ostatnie badania laboratoryjne w Małopolsce potwierdziły zakażenie koronawirusem  SARS-CoV-2 u kolejnych 1916 osób. Wraz ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie liczba osób wymagających hospitalizacji. A także liczba pacjentów w ciężkim stanie. Dziś w całym województwie Małopolskim wolnych było 15 respiratorów. To więcej niż dwa dni temu – wtedy wolne były tylko 4. Niestety, najczęściej respiratory zwalniają się nie dla tego, że pacjent czuje się lepiej, ale dlatego, że umiera… A liczba zgonów w naszym województwie jest dziś rekordowa – zmarło 48 osób.

Zmiany ilości aktywnie chorych na Covid-19 w Małopolsce od lipca:

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie suskim odnotowano 45 nowych przypadków.

Ogólnie w powiecie jest obecnie 637 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

29 października

Sytuacja epidemiczna w Małopolsce, jest jedną z tych najtrudniejszych w kraju. Dziś Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1 933 zakażeniach. Na dzień dzisiejszy liczba aktywnych zakażeń przekroczyła próg 18 tysięcy. Poniższy wykres pokazuje drastyczny wzrost aktywnych przypadków. Niestety, nie ma co mówić o malejącej tendencji.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

Z dzisiejszych 1933 przypadków 63 pochodziło z powiatu suskiego.

Ogólnie w powiecie jest obecnie 609 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

28 października

W środę odnotowano 18 820 nowych przypadków koronawirusa w Polsce. To kolejny rekord. WSSE w Krakowie przekazało informację o zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 u 2182 osób w Małopolsce.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie suskim odnotowano 69 nowych zakażeń.

Nowe przypadki zakażeń w powiecie w ciągu ostatnich 2 tyg.:

Ogólnie w powiecie jest obecnie 601 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

27 października

Wtorek 27 października nie zaczął się dobrze jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną - w Polsce odnotowano rekordowe 16 300 przypadków, co znalazło odzwierciedlenie w województwie. Dzisiaj w Małopolsce odnotowano prawie 2 tysiące zakażeń - 1 884 nowych przypadków.

Nowe przypadki zakażeń w Małopolsce w ciągu ostatnich 3 tyg.:

W powiecie suskim odnotowano 41 zakażeń.

Ogólnie w regionie jest obecnie 582 aktywnie chorujących osób.
Liczba aktywnych przypadków w Małopolsce w poszczególnych powiatach:

14 października

W dzisiejszym dniu w Małopolsce padł kolejny rekord zachorowań. Potwierdzono 1 143 zakażenia. Jeszcze niedawno tak wysokie liczby notowano w całej Polsce. Dziś jest to wynik zaledwie jednego województwa. Poprzedni rekord, odnotowany zaledwie wczoraj, był niższy od dzisiejszego o ponad 240 przypadków.

W powiecie suskim sytuacja epidemiczna nie jest najlepsza. Wskaźnik zakażeń kwalifikujący region do strefy czerwonej wynosi 102. To ponad trzykrotnie mniej, niż obecnie wynosi przyrost z ostatnich dwóch tygodni (329). Na dzień dzisiejszy od początku epidemii w powiecie odnotowano 707 zakażeń, 294 z nich to przypadki aktywne. Warto zauważyć, że liczba zakażeń z ostatnich dwóch tygodni stanowi prawie połowę wszystkich przypadków (a dokładnie 46,5%). Jest to zdecydowanie niepokojąca sytuacja, pokazuje bowiem, że mamy wyraźnie do czynienia z reemisją koronawirusa.

Ciężka sytuacja utrzymuje się w makowskim DPS-ie, gdzie choruje 38. pensjonariuszy i 22. osoby z personelu. Więcej pisaliśmy o tym tutaj:

Dzisiaj 70 zakażeń w regionie. Większość z DPS-u w Makowie, który potrzebuje pomocy
W dzisiejszym (9.10) raporcie WSSE Kraków powiat suski zajął drugie miejsce w województwie pod względem ilość zakażeń, których w regionie odnotowano 70. Liczba ta stanowi nowy rekord w powiecie, a warto zaznaczyć, że stary został ustanowiony zaledwie wczoraj. W piątek więcej zachorowań było jedynie …

Duże skupiska zakażeń nie są nowością. Powiat zmaga się z nimi od czasu wykrycia tzw. górniczych ognisk. Od początku epidemii w regionie odnotowano:

  • 24 zachorowań poprzez kontakt w szpitalu lub przychodni,
  • 7 zachorowań w ZOL-ach,
  • 69 zachorowań w DPS-ach,
  • 14 zachorowań w zakładach pracy,
  • 24 zachorowania w szkołach,
  • 19 zachorowań na weselach.

Poniżej komunikat PSSE w Suchej Beskidzkiej na temat aktualnej sytuacji w powiecie.

koronawirus najnowsze informacje

Inf.: PSSE Sucha Beskidzka, WSSE Kraków
Fot.: Photo by Mufid Majnun on Unsplash

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje