środa, 9 kwietnia 2025 07:47, aktualizacja 2 dni temu

Święto Rękawki 2025 w Krakowie. Dużo atrakcji nie tylko dla dzieci

Autor Marzena Gitler
Święto Rękawki 2025 w Krakowie. Dużo atrakcji nie tylko dla dzieci

Już 22 kwietnia, we wtorek po Wielkanocy, Kraków ponownie stanie się areną jednego z najstarszych i najbardziej malowniczych świąt – Tradycyjnego Święta Rękawki. Wydarzenie odbędzie się u stóp legendarnego Kopca Krakusa w godzinach od 11:30 do 18:00. Tegoroczne obchody, pod hasłem „Chrobry przejmuje Kraków”, nawiązują do tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. To wyjątkowa okazja, by na własne oczy zobaczyć, jak historia ożywa u stóp Kopca Krakusa.

Historia i tradycja Święta Rękawki

Święto Rękawki ma swoje korzenie w przedchrześcijańskich obrzędach Słowian, związanych z wiosennymi zaduszkami, podczas których oddawano cześć zmarłym przodkom. Nazwa „Rękawka” według legendy pochodzi od sposobu usypywania Kopca Krakusa – ziemię miano nosić w rękawach.

Hasło tegorocznej edycji nawiązuje do obchodzonego w tym roku w Polsce 1000-lecia koronacji pierwszego króla Polski. „Chrobry przejmuje Kraków” – Tak brzmi hasło przewodnie Tradycyjnego Święta Rękawki, które zbliża się wielkimi krokami!  Ponad tysiącletnia tradycja ożyje po raz kolejny we wtorek po Wielkanocy. Wczesnośredniowieczna osada pełna aktywności i barwnych postaci, słowiańskie obrzędy i wielka bitwa – wszystko to czeka na żądnych przygód gości! Tradycyjna Rękawka to żywa lekcja historii, widowiskowy powrót do korzeni i wielopokoleniowa przygoda dla całej rodziny" - zaprasza Centrum Kultury Podgórza.

⚔🛡 „Chrobry przejmuje Kraków” – Tak brzmi hasło przewodnie Tradycyjnego Święta Rękawki, które zbliża się wielkimi...

Opublikowany przez Centrum Kultury Podgórza Czwartek, 20 marca 2025

Rękawka ma swoje źródła w przedchrześcijańskich obrzędach zadusznych – wiosennym wspominaniu zmarłych i składaniu im darów. Z biegiem wieków pogańskie zwyczaje przeplatały się z chrześcijańskimi procesjami i odpustami, a współcześnie święto łączy elementy dawnej tradycji z rekonstrukcją historyczną i rodzinnym piknikiem. Już od lat przyciąga rzesze krakowian oraz turystów, oferując nie tylko historyczne widowiska, ale i prawdziwą podróż w czasie – do świata Słowian, Wikingów i Piastów.

  • Zobacz też:
Święto Rękawki w Krakowie. Największe emocje wywołała bitwa Wiślan
300 wojów i białogłów, dziesiątki namiotów i straganów, tysiące odwiedzających - tradycyjne święto Rękawki wróciło pod Kopiec Krakusa

Program Święta Rękawki 2025

Kraków, 22 kwietnia (wtorek po Wielkanocy), Kopiec Krakusa, godz. 11:30–18:00

11:30 – Wejście drużyn wojów na Kopiec Krakusa
12:00 – Obrzęd rozpalenia ognia na szczycie kopca
12:30 – Bieg wojów w pełnym uzbrojeniu wokół kopca
13:00 – Prezentacja drużyn biorących udział w wydarzeniu
13:30 – Inscenizacja historyczna: „Konsekracja romańskiej rotundy przez Czechów”
14:00 – Wróżba pomyślności dla grodu Krakowa
14:45 – Turniej wojów: pojedynki o nagrodę księcia Kraka
16:00 – Wielka bitwa wojsk Bolesława Chrobrego z najeźdźcami z południa
17:00 – Zakończenie inscenizacji i wspólna zabawa przy muzyce dawnej

  • Zobacz też:
[ZDJĘCIA] „Bijemy się zdecydowanie na poważnie”, czyli Rękawka 2022
Fotorelacja z Tradycyjnego Święta Rękawki na Kopcu Krakusa 2022

Rękawka dla dzieci – atrakcje dla małych osadników

Nie zabraknie również atrakcji przygotowanych specjalnie z myślą o najmłodszych. W Strefie Dziecka na małych odkrywców czekać będą:

  • Zajęcia zielarskie – poznawanie dawnych ziół i tworzenie własnych pachnących mieszanek
  • Warsztaty lepienia z gliny – własnoręczne tworzenie naczyń i figurek
  • Warsztaty kaligrafii i pisania gęsim piórem – pierwsze litery jak z pergaminu
  • Aktywności fizyczne – bieg z przeszkodami, wyścigi w workach, przeciąganie liny, slalom, rzut sakiewką, łowienie rybek, rzucanie obręczą, wyścigi na nartach trzyosobowych

Dodatkowo, w Strefie Młodego Wikinga mali wojowie będą mogli: wziąć udział w treningu na bezpieczne miecze go-now, wystąpić w bitwach drużynowych, przymierzyć pancerze: hełmy, tarcze, miecze, topory, włócznie, kolczugi i pancerz lamelkowy. zrobić pamiątkowe zdjęcie na tronie Jarla Wikingów albo wziąć udział w turnieju małych wojów.

Osada słowiańska i atrakcje dla każdego

Na odwiedzających czekać będzie żywa osada z czasów wczesnego średniowiecza – pokazy rzemiosła, rękodzieła, wytopu metali, garncarstwa, produkcji odzieży i broni. Na terenie wydarzenia funkcjonować będzie także gontyna, czyli symboliczna słowiańska świątynia z obrzędami przywołującymi wiosnę.

Nie zabraknie także jarmarku wielkanocnego, stoisk z regionalnym jedzeniem, naturalnymi kosmetykami i produktami lokalnych artystów.

Partnerzy wydarzenia

Wśród partnerów Rękawki 2025 znaleźli się: Muzeum Archeologiczne, Muzeum Krakowa – Muzeum Podgórza, Rada Dzielnicy XIII Podgórze, a także Wydawnictwo ZNAK, które promować będzie nową książkę „Chrobry Rex. Pierwszy z królów” autorstwa Michaela Morysa-Twarowskiego.

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka