środa, 28 października 2020 14:18

Tarnów: Droższe bilety autobusowe. Dlaczego ceny powinny wzrosnąć?

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów: Droższe bilety autobusowe. Dlaczego ceny powinny wzrosnąć?

Radni miejscy mają zdecydować na czwartkowej sesji, czy ceny za bilety autobusowe wzrosną. Podwyżka cen dotyczyłaby wyłącznie biletów jednorazowych oraz karnetów.

Według nowego projektu uchwały, jaki został złożony pod obrady, ceny za bilety poszłyby w górę średnio o 20 - 40 groszy. Mieszkańcy zapłaciliby więcej za bilet czasowy 30-minutowy 3.60 zł z 3.20 zł, natomiast za 60-minutowy cena wzrosłaby z 4.60 zł na 5 zł. Droższe miałyby być także karnety, zarówno normalne, jak i ulgowe. Podwyżka nie dotyczyłaby biletów miesięcznych i elektronicznych biletów odległościowych dla posiadaczy Tarnowskiej Karty Miejskiej.

Do podwyżki cen za jednorazowe bilety MPK odniósł się przewodniczący Rady Miejskiej w Tarnowie, Jakub Kwaśny - Choć z zazdrością spoglądam na Nowy Sącz, gdzie komunikacja publiczna od ponad roku jest w pełni darmowa dla mieszkańców, to jednak w naszej trudnej rzeczywistości w Tarnowie, wydaje się to być na ten moment niemożliwe. Teraz, kiedy tak ważny jest każdy grosz, a  propozycja pozostawienia cen biletów okresowych na niezmienionym (obniżonym w ubiegłym roku) poziomie, przy jednoczesnej podwyżce biletów jednorazowych wydaje się być nieunikniona. Nie ma dobrego momentu na podwyżki, a wszystkich, którym korzystanie z komunikacji przestanie się opłacać z użyciem biletów jednorazowych zachęcamy do skorzystania z taniej oferty biletów okresowych.

Dochód z podatku od środków transportowych, który rok temu był na plusie, w tym roku spadł o prawie 5 proc. Wyższe ceny za bilety autobusowe wynikają między innymi ze zmniejszających się wpływów do miejskiego budżetu, w wyniku przedłużającej się pandemii koronawirusa, ale również z mniejszej liczby pasażerów, którzy korzystają z komunikacji miejskiej, niż przed czasami COVID-19. Dla Tarnowa, zaproponowana podwyżka cen biletów papierowych, przy założeniu że zmiany wejdą w życie w grudniu 2020 roku, powinna przynieść miastu około 40 tys. zł. netto. W skali całego roku 2021 proponowana podwyżka oznaczać będzie zwiększenie przychodu o około 500 000 zł netto.

inf./fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje