poniedziałek, 29 listopada 2021 11:22

Tarnów. Oświetlenie ulic dwa razy droższe. „Na ten cel zabraknie ponad milion złotych”

Autor Aleksandra Tokarz
Tarnów. Oświetlenie ulic dwa razy droższe. „Na ten cel zabraknie ponad milion złotych”

Za oświetlenie miasta w 2022 roku tarnowskiemu samorządowi przyjdzie zapłacić zdecydowanie więcej. Najnowsze ceny po otwarciu ofert przetargowych wskazują, iż oświetlenie miejskich budynków i ulic będzie ponad dwukrotnie droższe w porównaniu z rokiem bieżącym.

Z firmami zajmującymi się sprzedażą energii elektrycznej miasto podpisuje umowy po rozstrzygnięciu przetargu. Oferty otworzono 19 listopada. – Są to roczne umowy na dostawy energii dla budynków wszystkich miejskich spółek i instytucji: urzędu miasta, szkół, przedszkoli, szpitala oraz oświetlenia ulicznego – tłumaczy Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Na przyszły rok dla miejskich obiektów ustalono optymalny zakres potrzebnej energii na 13 mln 91 tys. 398 kilowatogodzin, co według przedstawionej w przetargu najtańszej oferty kosztować może budżet miasta ponad 8 mln 874 tys. zł brutto. Energia potrzebna w przyszłym roku do zapewnienia pracy oświetlenia ulicznego to 5 mln 929 tys. 300 kilowatogodzin, co biorąc pod uwagę najniższą ofertę w przetargu przełożyć się może na ponad 3 mln 699 tys. zł brutto.

- Obecnie w Polsce ceny energii elektrycznej są dwukrotnie wyższe niż jesienią ubiegłego roku i blisko trzykrotnie niż na wiosnę. Wszystko wskazuje na to, iż przyszłym roku, biorąc pod uwagę najniższą ofertę przedstawioną w przetargu, miasto może zapłacić za prąd około 105 procent tegorocznej kwoty. Wiedzieć również należy do należności za samą energię doliczyć trzeba opłaty za dystrybucję, które są stałe i nie podlegają przetargowi – dodaje rzecznik.

Na oświetlenie uliczne w projekcie miejskiego budżetu na 2022 rok zapisano 3 mln 700 tys. zł. - Biorąc pod uwagę najniższą cenę zabraknie na ten cel trochę ponad 1 mln 369 tys. zł– mówi Ireneusz Kutrzuba.

W Tarnowie działa obecnie 11 tys. 645 ulicznych lamp. W ubiegłym roku było ich 11 tys. 576, w roku 2022 przewiduje się 11 tys. 726.

fot. UM Tarnów

Tarnów - najnowsze informacje