piątek, 15 maja 2020 10:01

Tarnów. Wracają pogrzeby w kościołach, ale nie dla wszystkich wiernych zmarłych

Autor Marzena Gitler
Tarnów. Wracają pogrzeby w kościołach, ale nie dla wszystkich wiernych zmarłych

Biskup Tarnowski Andrzej Jeż wydał rozporządzenie, w którym zezwala na pogrzeby z tumną w kościele. To zmiana dotychczasowych ograniczeń dotyczących pogrzebów spowodowanych epidemią. Pogrzeby w kościołach przy trumnie będą się mogły odbywać pod pewnymi warunkami i nie będą mogły dotyczyć niektórych zmarłych.

Ordynariusz diecezji tarnowskiej odpowiadając na prośby wiernych zezwolił w nim na celabrację pogrzebu z trumną w kościele. Nie dotyczy to niestety ze względów epidemicznych osób zmarłych na choroby zakaźne. Sposób postępowania z ich ciałąmi reguluje odrębne rozporządzenie Ministra Zdrowia. (pisliśmy o nim w artykule "Niebezpieczne zwłoki - jak będą pochowane osoby zmarłe na koronawirusa?").

Niezbezpieczne zwłoki - jak będą pochowane osoby zmarłe na koronawirusa?
Rośnie ilość zmarłych na koronawirusa. Jak będzie wyglądało przygotowanie zwłok do pogrzebu? Czy będziemy mogli pożegnać się ze zmarłym? Minister Zdrowia wydał wczoraj rozporządzenie, w którym reguluje jak należy postąpić ze zwłokami osób które były zarażone koronawirusem. Mogą być pochowane w szpit…

Treść zarządzenia biskupa Andrzeja Jeża dotyczącego pogrzebów:

Odpowiadając na potrzeby duchowe wiernych oraz mając na uwadze kierowane przez nich prośby o zezwolenie na celebrację pogrzebu z trumną w kościele („stacja w kościele”) postanawiam, niniejszym dekretem, dopuścić taką możliwość przy jednoczesnym zachowaniu wszelkich norm wynikających z ograniczeń wprowadzonych przez władze państwowe. Nadto przypominam, że ciała osób zmarłych na choroby zakaźne wyszczególnione w rozporządzeniach Ministra Zdrowia winny być grzebane według specjalnych procedur, w tym bez możliwości wnoszenia trumny do kościoła czy kaplicy cmentarnej (wykaz tekstów prawnych poniżej). Ponadto, mając na uwadze troskę o zbawienie dusz, zezwalam duszpasterzom na odwiedziny chorych z posługą sakramentalną, ilekroć sami wierni o to proszą z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Tarnów - najnowsze informacje