sobota, 24 sierpnia 2019 08:22

Tarnów współorganizatorem prestiżowych zawodów wspinaczkowych w Zakopanem

Autor Marzena Gitler
Tarnów współorganizatorem prestiżowych zawodów wspinaczkowych w Zakopanem

W Zakopanem, podczas 15. Spotkań z Filmem Górskim zostaną rozegrane mistrzostwa Europy we wspinaczce sportowej. To będzie najważniejsze wydarzenie w Polsce, bo bouldering znalazł się w programie Igrzysk Olimpijskich w Tokio (2020) i Paryżu (2024). Wydarzenia, które odbedzie się w dniach 5-7 września przygotowane jest wspólnymi siłami dwóch lokalnych ośrodków, Tarnowa i Zakopanego.

Mistrzostwa Europy w boulderingu (5-7 września) zostaną rozegrane po raz pierwszy w naszym kraju. To będą dopiero drugie, po Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich we Wrocławiu (The World Games 2017), zawody najwyższej rangi rozegrane w Polsce. Wspinaczka sportowa jest młodą, dynamicznie rozwijającą się dyscypliną sportu. W 2016 roku Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował o włączeniu jej do programu IO. Kuźnią kadry narodowej jest Tarnów, mający duże tradycje w rozwoju wspinaczki sportowej w naszym regionie. Zawody w Zakopanem są kontynuacją rozgrywanego przez wiele lat Pucharu Polski, posiadającego markę i renomę w kalendarzu Polskiego Związku Alpinizmu.

- Spotkania z Filmem Górskim, jednym z najważniejszych festiwali turystyki i kultury górskiej w Polsce i mistrzostwa Europy będą pierwszym wydarzeniem w Małopolsce, przygotowanym wspólnymi siłami dwóch lokalnych ośrodków, Tarnowa i Zakopanego. Impreza rozpocznie jubileusz 110-lecia istnienia Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego - zaznaczył Tomasz Urynowicz, wicemarszałek Małopolski.

Bouldering polega na pokonywaniu krótkich, kilkumetrowych form, dróg tzw. problemów wspinaczkowych. Zawodnicy otrzymują punkty w połowie ścianki (zona) oraz na końcu trasy (top). Wspinaczka jest wykonywana bez asekuracji linowej. Jedynym zabezpieczeniem są grube materace, służące do zeskoku ze ściany. Im więcej zawodnik zdobędzie topów i zon, tym lepszy uzyska wynik. Liczone są również próby wykonane na danym problemie. Zawody składają się z trzech rund: eliminacji, półfinału i finału. W eliminacjach zawodnicy mają do pokonania pięć problemów. Na każdy z nich dostaną pięć minut. W tym czasie mogą wykonać dowolną liczbę prób. Mogą odpoczywać pomiędzy zadaniami, walczyć w tzw. systemie rotacyjnym, w ramach którego po każdych pięciu minutach wspinania nastąpi pięć minut odpoczynku, a potem kolejne pięć minut wspinaczki. Eliminacje wyłonią 40 półfinalistów (20 kobiet i 20 mężczyzn). Do finału awansuje 12 najlepszych zawodników (6 kobiet i 6 mężczyzn). Finały zaplanowano wieczorem, ze specjalnym oświetleniem, przy muzyce didżeja. Otwarty charakter mistrzostw będzie sprzyjał integracji i dobrej zabawie.

Partnerem tytularnym mistrzostw Europy we wspinaczce sportowej w Zakopanem jest Województwo Małopolskie.

inf. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje