piątek, 28 lutego 2020 13:45

Teatr, koncert, czy film? Mamy propozycje z Małopolski na weekend

Autor Mirosław Haładyj
Teatr, koncert, czy film? Mamy propozycje z Małopolski na weekend

Podwójne urodziny Witkacego, skrzypcowy koncert wśród samolotów, konfrontacje studenckiego plakatu. Sprawdź małopolskie wydarzenia kulturalne na najbliższy weekend.

Toast za Witkacego i zabawa w chowanego

Od 26 lutego Teatr Witkacego w Zakopanem świętuje doroczne podwójne urodziny. To przypadająca na 24 lutego rocznica przyjścia na świat Stanisława Ignacego Witkiewicza i jednoczesnego powstania teatru jego imienia. Tegoroczne obchody 135- i 35-lecia potrwają do najbliższej soboty. Na weekend zaplanowano m.in.:
- pokaz ostatniej z premier teatru - „Rzeźni" wg Sławomira Mrożka (piątek 28 lutego, godz. 19.15/23.15);
- koncert Michaela Jonesa i zespołu Mandorla, łączącego pieśni z różnych zakątków świata (piątek 28 lutego, godz. 19.30);
- premierę filmu dokumentalnego w reż. Dominika Rakoczego, poświęconego postaci dyrektora Teatru Witkacego - Andrzeja St. Dziuka (sobota 29 lutego, godz. 18.00);
- koncert urodzinowy pod hasłem Tratwa szaleńców zwieńczony dorocznym Toastem za Witkacego i za Szaleńców Bożych (sobota 29 lutego, godz. 21.00).

Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie w najbliższy weekend z kolei przypomni swoje głośne premiery ostatnich sezonów:

- „Imię róży" w reż. Radosława Rychcika - inscenizacja powieści Umberta Eco jako historii zakazanej miłości - do kobiety, książek, mądrości, miłości braterskiej, wreszcie do Boga. W obsadzie m.in. Rafał Dziwisz, Karol Kubasiewicz, Pola Błasik, Feliks Szajnert i Marcin Sianko (Duża Scena - piątek 28 lutego/sobota 29 lutego, godz. 19.00, niedziela 1 marca, godz. 17.00);

- „W ogień", w reż. Wojtka Klemma - punktem wyjścia spektaklu jest biografia Józefa Kurasia "Ognia". Czy zawsze trzeba patrzeć w przeszłość? Kogo trzeba czcić i za co? Czy jesteśmy w stanie pozbyć się ciężaru historii? - pytają twórcy spektaklu (Scena MOS - sobota 29 stycznia/niedziela 1 marca, godz. 19.00);

- „Bóg, ja i pieniądze" Macieja Wojtyszki, monodram w wykonaniu Hanny Bieluszko. Bohaterkę spektaklu widzowie spotykają podczas robienia codziennych zakupów. Ta banalna z pozoru sytuacja okazuje się początkiem fascynujących i poruszających zwierzeń dojrzałej kobiety, która jest równocześnie naiwna i mądra, zagubiona i bohaterska, zwykła i niezwykła (Scena Miniatura -  sobota 29 stycznia/niedziela 1 marca, godz. 19.00).

Imię róży, fot. Michał Ramus/Teatr im. J. Słowackiego

Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie tymczasem gości u siebie zespół stołecznego Teatru Capitol. Zaprezentuje on widzom brawurową inscenizację komediową „O co biega?" To przewrotna historia pewnego eleganckiego pastora i jego młodej żony, byłej aktorki, która swoim nieposkromionym temperamentem przysparza mu wielu kłopotów. A niewinne plany na wieczór zamieniają się w niekończącą się zabawę w chowanego, przebieranki i zgadywankę, kto jest kim? W obsadzie m.in. Michał Rolnicki, Anna Czartoryska, Marcin Troński i Maciej Damięcki.

Kiedy? Niedziela 1 marca, godz. 18.00.

fot. Teatr Capitol/CSM

Skrzypaczka wśród samolotów i Capella dla dzieci

Na najbliższy ze swoich koncertów symfonicznych, Filharmonia Krakowska zaprasza do niezwykłej przestrzeni Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowskie. Na tle awiacyjnych eksponatów tym razem zabrzmią klasyczne dzieła m.in. Ludwiga van Beethovena i Paula Hindemitha. Gwiazdą koncertu będzie niespełna 19-letnia skrzypaczka – Inés Issel Burzyńska, zwyciężczyni IV Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego im. E. Umińskiej w 2019 roku, laureatka wielu międzynarodowych konkursów wiolinistycznych. Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej w ten wieczór poprowadzi zaś po raz pierwszy w swojej karierze, francuski dyrygent Olivier Ochanine.

Kiedy? Piątek 28 lutego, godz. 19.30.

fot. Filharmonia Krakowska

W Teatrze im. J. Słowackiego z kolei inauguracja nowego cyklu spotkań dla dorastających melomanów. Pod hasłem Capella dla Dzieci najmłodsi odbiorcy będą mogli poznawać muzykę, rozmawiać o niej i słuchać jej podczas spotkań z muzykami orkiestry. Cykl jest jednym z efektów współpracy, którą Teatr podjął na początku lutego z Capellą Cracoviensis.

Kiedy? Sobota 29 lutego, godz. 11.00.

fot. Teatr im. J. Słowackiego

Opera Krakowska proponuje natomiast słynne arie w wykonaniu obiecujących, młodych talentów wokalnych. Na corocznej Gali Operowo- Operetkowej wystąpią studenci Wydziału Wokalno Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Orkiestrę Opery Krakowskiej poprowadzi Tomasz Tokarczyk.

Kiedy? Sobota 29 lutego, godz. 18.30.

W weekendowym repertuarze Opery Krakowskiej również „Traviata" Verdiego. Reżyser Krzysztof Nazar pomija historyczny kostium i społeczny kontekst oryginału, skupiając się na psychologii bohaterów, ich emocjach i motywacjach. Spektakl rozważa temat miłości, naznaczonej odchodzeniem, pokazuje siłę charakteru człowieka i jego walkę ze strachem przed śmiercią, opowiada o poświęceniu i samotności, o postawach i wyborach, przed którymi stajemy niezależnie od epoki czy miejsca. W obsadzie m.in. Katarzyna Oleś- Blacha, Andrzej Lampert, Adam Szerszeń, Krzysztof Kozarek i Agnieszka Cząstka- Niezgódka.

Kiedy? Piątek 28 lutego/ Niedziela 1 marca, godz. 18.30.

fot. Opera Krakowska

Plakatowe konfrontacje i sztuka antysmogowa

W Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie trwa wystawa Konfrontacje plakatu studenckiego plakatów. Do wystawy zostały zaproszone wybrane pracownie wydziałów grafiki polskich uczelni wyższych. Powstał kilkadziesiąt plakatów; prac zarówno typograficznych, budowanych na zasadach reklamowych, jak i realizacji czysto autorskich czy impresyjnych. Zobaczyć można wiele nowych, oryginalnych rozwiązań, które poszerzają świadomość odbiorcy, zachęcają go do dyskusji i twórczego działania.

Kiedy? Wernisaż 28 lutego, w piątek, o godz. 18.00. Wystawa potrwa do 18 marca.

Praca Anny Kruczek, fot. CSM 

Studencka twórczość trafi również do Miasteczka Galicyjskiego w Nowym Sączu. A to za sprawą wystawy prac Emanueli Pawłowskiej. Pochodząca z Nowego Sącza artystka jest obecnie studencką III roku malarstwa na katowickiej ASP. Natchnienie czerpie ze starych fotografii nieznanych osób. Jej obrazy to baśniowo-surrealistyczne przedstawienia ludzi, codziennych zdarzeń, przenoszące odbiorcę do osobliwego świata kolorów.

Kiedy? Wernisaż 28 lutego, w piątek, o godz. 17.00. Ekspozycja potrwa do 29 marca.

Obraz Aurora, fot. Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Do innego świata przenosi widzów również kolejna z inaugurowanych w Nowym Sączu wystaw. Galeria Sztuki SOKÓŁ zaprasza na ekspozycję grafiki cyfrowej Moniki Pałki. Bohaterka jest m.in. laureatką pierwszej nagrody 10. edycji International Digital Art Miniprint Exhibition w Ottawie i finalistką ubiegłorocznej odsłony Arte Laguna Prize w Wenecji. Jej prace znajdują się w zbiorach, m.in. National Taiwan Museum of Fine Arts w Taichung, Centre d'artistes Voix Visuelle w Ottawie, Tama Art University Museum w Tokio.

Kiedy? Wernisaż wystawy pod hasłem Światy osobne odbędzie się w najbliższy piątek, 28 lutego, o godz. 18.00. Ekspozycja potrwa do 23 marca.

Dzieła innej utalentowanej artystki z Małopolski można oglądać na terenie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Wystawa „Jak za dni Noego" prezentuje malarskie prace Olgi Gralewskiej- Sądel, absolwentki krakowskiej ASP. To obrazy, jak określa artystka, na krańcu czasów, z krainy, która jeszcze jest, ale tak, jakby za chwilę miałoby jej nie być: Są ludzie wypatrujący gwiazdy na niebie, łapiący do siatki motyle; są akrylowi, jedni bardziej przeźroczyści, inni grubsi. Pochodzą z różnych cykli i czasów, a jednak zastały ich wspólne okoliczności – stają w obliczu widza.

Kiedy? Wystawa potrwa do 11 marca.

W krakowskim Centrum Sztuki Współczesnej Solvay natomiast niezwykła wystawę, która nadaje tematyce zanieczyszczenia powietrza ciekawe artystycznie ramy. Kurator projektu „Czekając na wiatr" - dr Tomasz Wełna zaprosił do udziału 30 twórców, którzy stworzyli prace ze smogiem w tle. To zarówno autorskie mikrofotografie, grafiki, jak i dzieła nawiązujące do klasyki sztuki. Ekspozycji towarzyszy wydawnictwo informacyjne, w którym znajdziemy informacje o wpływie smogu na zdrowie oraz teksty ludzi nauki, mediów, działaczy społecznych.

Kiedy? Wystawa potrwa do 12 marca.

Legioniści w muzealnych Pompejach i budowlane ciekawostki

Muzeum Archeologiczne w Krakowie odwiedzą niezwykli goście. W najbliższą sobotę na wystawie „Pompeje. Życie i śmierć w cieniu Wezuwiusza” będzie można spotkać legionistę w pełnym uzbrojeniu oraz kobiety w strojach z I w.n.e.  W postaci wcielą się członkowie grupy pasjonatów ze Stowarzyszenia Pro Antica. To wspaniała okazja do rozmów o rekonstrukcyjnej pasji, historii, a także do robienia pamiątkowych zdjęć.

Kiedy? Sobota 29 lutego, godz. 13.00 - 16.00.

fot. Stowarzyszenie Pro Antica/Muzeum Archeologiczne

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon połączyło naukowe ciekawostki z informacjami o materiałach budowlanych. W krakowskim Centrum Serenada można obejrzeć prezentację, która pokazuje powstającą właśnie siedzibę instytucji. Otoczenie budynku dopełni 296 drzew oraz około 465 krzewów. Ogród, po którym będzie można spacerować, znajdzie się również na dachu obiektu. Jakie korzyści niesie on ze sobą? Między innymi tego można się dowiedzieć na trwającej do 5 marca w Serenadzie wystawie.

Fot. i inf.: UMWM

Kultura

Kultura - najnowsze informacje

Rozrywka