środa, 24 listopada 2021 08:08

Tegoroczne święta będą białe? „Łatwo o optymizm”

Autor Aleksandra Tokarz
Tegoroczne święta będą białe? „Łatwo o optymizm”

Do świąt Bożego Narodzenia został dokładnie miesiąc. Żeby dopełnić świątecznej aury, obok ustrojonej choinki, na zewnątrz powinno być biało. Ale czy będzie? Czy w tym roku możemy liczyć na białe święta?

Szanse na białe święta Bożego Narodzenia są i to … duże! Zdecydowanie większe, niż w latach poprzednich.

- Wiemy, jakie jest prawdopodobieństwo, że między 24 a 26 grudnia temperatura średnia będzie poniżej zera. Dla województw wschodnich, od lubelskiego, przez podlaskie i częściowo mazowieckie, szansa w tych regionach wynosi 60 procent. W centrum to około 50 procent, na zachodzie kraju około 30 procent. To duże prawdopodobieństwo. Można wnioskować, że jeśli będzie niska temperatura i będzie opad, to będzie opad śniegu. To wysokie prawdopodobieństwo, bo gdy przeanalizujemy ostatnie 10 lat, to były dwa lata, gdy 70 procent kraju było pokryte śniegiem. To były lata 2012 i 2014. Były dwa lata, gdy 50 procent kraju było pokryte śniegiem. Reszta, czyli sześć lat była bez śniegu - przyznaje w rozmowie z RMF FM synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Grzegorz Walijewski.

Jak dodał w rozmowie ze stacją synoptyk – patrząc na prognozę „łatwo o optymizm, tym bardziej, że jesień jest sucha, brakuje nam śniegu i hydrolodzy liczą na śnieg na Boże Narodzenie”.

Do tych prognoz należy jednak podejść z dużą dozą ostrożności – najpewniejsze są bowiem te na dwa dni do przodu.

Tymczasem opadów śniegu w Małopolsce możemy wypatrywać już pod koniec tego tygodnia. Zrobi się biało?

Zima nadciąga nad Polskę. Arktyczne chłody i nawet 10 cm śniegu
Już wkrótce opady śniegu w Polsce wystąpią nie tylko w górach. Jak zapowiadają synoptycy – śnieg zacznie sypać i to … konkretnie. Zima nadciąga.

inf. RMF FM, fot. ilustracyjne/unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje