czwartek, 11 lutego 2021 11:20

Teleporada nie dla wszystkich. Zmiany w systemie

Autor Wiktoria Mitura
Teleporada nie dla wszystkich. Zmiany w systemie

Teleporada nie będzie standardem w przypadku dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 roku życia; ocena stanu zdrowia dzieci i seniorów ma się odbywać bezpośrednio w gabinetach - zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister Niedzielski postanowił wprowadzić zmiany w systemie teleporad. Dlaczego zmienił decyzję? - System opieki zdrowotnej, wbrew obawom wielu ekspertów, w dobie Covid-19 bardzo szybko przestawił się na teleporady. Mamy wręcz do czynienia z pewnego rodzaju przesunięciem punktu ciężkości w drugą stronę – stwierdził minister. - W oparciu o nasze doświadczenia z czasu epidemii i wskazania ekspertów, zdecydowałem, że teleporada nie będzie dopuszczalna dla dzieci do lat 6 i osób powyżej 65 lat. Wyjątkiem będzie teleporada związana z przedłużeniem przyjmowanych leków czy wydaniem zlecenia na wyroby medyczne – poinformował szef MZ.

Podkreślał,że "musimy szczególnie chronić dzieci i seniorów". - Epidemia pokazuje, iż nadużywanie teleporady może nieść negatywne konsekwencje dla osób starszych i dzieci – uzasadnił minister.

Szef MZ powiedział, że nowy standard teleporady będzie dotyczył tylko podstawowej opieki zdrowotnej. Specjalistyczne porady w większości udzielane są osobiście w gabinetach.

Niedzielski zaznaczył jednak, że kontakt telefoniczny w wielu przypadkach jest bardzo dobą formą kontaktu z lekarzem. Jest to okazja do zebrania wywiadu i oceny sytuacji. Według niego, nie można pozwolić na nadużywanie tej formy opieki nad chorym.

- Nie ma idealnych regulacji, które będą każdą sytuację dobrze rozwiązywały. Zdecydowaliśmy się na ustalenie określonych, umownych ram, które dotyczą dzieci przed pójściem do szkoły, czyli do 6 lat i seniorów powyżej 65 lat – wskazał.

Projekt rozporządzenia trafił jeszcze we wtorek do konsultacji.

Info: PAP    foto: gov.pl

koronawirus

koronawirus - najnowsze informacje