sobota, 24 kwietnia 2021 09:41

Ten polski film jako pierwszy w historii dostał Złotą Malinę! A mógł zdobyć ich nawet sześć!

Autor Mirosław Haładyj
Ten polski film jako pierwszy w historii dostał Złotą Malinę! A mógł zdobyć ich nawet sześć!

Tradycyjnie, przed galą rozdania Oscarów, zostały rozdane nagrody dla najgorszych filmów roku.

Wyreżyserowany przez reżyserii Barbarę Białowąs i Tomasza Mandesa film "365 dni" oparty na powieści Blanki Lipińskiej jest pierwszą polską produkcją, która została nagrodzona Złotą Maliną. Tradycyjnie, przed galą rozdania Oscarów, zostały rozdane nagrody dla najgorszych filmów roku. Komunikat o przyznaniu polskiemu filmowi statuetki pojawił się w nocy z piątku na sobotę w serwisie YouTube.

Film "365 dni" był nominowany w 6 kategoriach dla najgorszych: filmu, aktora (Michele Morone), aktorki (Anna Maria Sieklucka), reżyserii, scenariusza i remake'u, zrzynki lub kontynuacji (sequela). Ostatecznie udało się zdobyć nagrodę dla najgorszego scenariusza opracowanego przez Tomasza Klimalę.

Czym jest Złota Malina?

Złota Malina to antynagroda przyznawana najgorszym filmom, wymyślona przez krytyka filmowego Johna J. B. Wilsona w 1980. Pierwsza ceremonia odbyła się 31 marca 1981. Aktualnie nagrody te przyznaje GRAF (Golden Raspberry Award Foundation). Nagrody tradycyjnie przyznawane są na 24 godziny przed rozdaniem Oscarów, nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.

Statuetka Złotej Maliny jest wykonywana z tworzywa sztucznego przemalowanego na kolor złoty. Ma formę sztucznego owocu maliny umiejscowionego na rolce filmu Super 8. Wartość nagrody wynosi w przybliżeniu 4,89 dolara. W ostatnich latach nagroda coraz bardziej zyskuje na znaczeniu i rozgłosie medialnym.

Czytaj również:

Siedem najgorszych ekranizacji wszech czasów. Zapewne do czasu
Święto wszystkich miłośników kina, tj. rozdanie Oscarów, już za nami. Ceremonia, jak co roku, zgromadziła wielomilionową widownię ze wszystkich zakątków świata. Nic dziwnego, bo któż z kinomanów jest w stanie oprzeć się hollywoodzkiemu spleenowi i magii czerwonego dywanu? To wielkie wydarzenie natch…

Inf.: wikipedia, YouTube
Fot.: By Source (WP:NFCC#4), Fair use, https://en.wikipedia.org/w/index.php?curid=36537607

Polska

Polska - najnowsze informacje