wtorek, 16 lipca 2019 15:12

Uroczystości w 77. rocznicę likwidacji dębickiego getta

Autor Marzena Gitler
Uroczystości w 77. rocznicę likwidacji dębickiego getta

Burmistrz Miasta Dębicy Mariusz Szewczyk i Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie zapraszają na Dzień Pamięci o Żydowskiej Społeczności Dębicy. Obchody, które upamiętniają 77. rocznicę likwidacji dębickiego getta przez niemieckiego okupanta, odbędą się 24 lipca.

Program uroczystości:

Część oficjalna:

15.45 – Uczczenie pamięci ok. 500 Żydów dębickich oraz Żydów pilźnieńskich zamordowanych przez hitlerowców w masowej egzekucji w lipcu 1942 r., (pomnik przy zbiorowej mogile w lesie Wolica)

16.30 – Uczczenie pamięci Leokadii i Aleksandra Mikołajkowów ratujących Żydów podczas II wojny światowej, (Plac Mikołajkowów)

Wydarzenia towarzyszące:

17.00 - Uczczenie pamięci Żydów dębickich w miejscu po byłym getcie w 76. rocznicę jego likwidacji- złożenie kwiatów na terenie Parku Jordanowskiego ;

19.00 – Koncert upamiętniający żydowska społeczność Dębicy, pieśni żydowskie w wykonaniu Mariusza Koluchy (śpiew) oraz Bartłomieja Prucnala (saksofon), (Synagoga Nowomiejska w Dębicy)

O godz. 15.15 na Placu Solidarności będzie podstawiony autokar, który przewiezie uczestników na miejsce uroczystości - pomnik przy zbiorowej mogile w lesie Wolica. Po zakończeniu obchodów, około godz. 16.10 czekać będzie autobus powrotny do Dębicy.

Dębickie getto  powstało w 1941 roku, zlokalizowane przy ul. Kilińskiego i Żeromskiego. Łącznie przewinęło się przez nie ok. 12 tysięcy Żydów, zarówno z Dębicy, jak i przesiedlonych z innych miejscowości. Po konferencji w Wansee w styczniu 1942, gdy niemieckie władze podjęły decyzję o "ostatecznym rozwiązaniu kwestii żydowskiej" getta zaczęły być stopniowo likwidowane, a ich mieszkańcy wywożeni do obozów lub mordowani na miejscu. Początkiem końca żydowskiej historii Dębicy był 21 lipca 1942. Więcej szczegółów: https://www.podkarpackahistoria.pl/wiadomosci/143,21-lipca-1942-rozpoczela-sie-likwidacja-getta-w-debicy

inf. org. , foto: arch. UM Dębica

Dębica - najnowsze informacje