czwartek, 4 marca 2021 12:52

W Ciężkowicach powstanie Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej

Autor Aleksandra Tokarz
W Ciężkowicach powstanie Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej

W podtarnowskich Ciężkowicach zostanie uruchomione Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. W placówce będą prowadzone zajęcia i warsztaty edukacyjne dotyczące m.in. ochrony przyrody i krajobrazu. Oferta centrum będzie skierowana przede wszystkim do grup szkolnych – ośrodek będzie przystosowany do przyjmowania grup na kilkudniowe wyjazdy edukacyjne, tzw. „zielone szkoły”.

Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska będzie działać w Ośrodku Leśnym w miejscowości Jastrzębia, który przejdzie gruntowną modernizację. Projekt adaptacji ośrodka na potrzeby placówki zakłada m.in. stworzenie konferencyjno-wystawowej sali edukacyjnej i sali warsztatowo-laboratoryjnej. Rozbudowana zostanie baza noclegowa i związane z nią zaplecze socjalne: jadalnia, pomieszczenia kuchenne i sala rekreacyjno-wypoczynkowa.

Obiekt będzie przygotowany do przyjmowania grup liczących do 32 osób - uczniów wraz z nauczycielami. Bazę noclegową będą stanowiły dwuosobowe i trzyosobowe pokoje z łazienkami. Budynek centrum będzie w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnościami. Zostanie wykończony z zastosowaniem nowoczesnych rozwiązań technicznych oraz instalacji umożliwiających wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Szacunkowy koszt prac związanych z modernizacją i wyposażeniem obiektu to 5 mln zł.

Tarnów. Przybywa miejsc przyjaznych rowerzystom
Można się w nich na chwilę zatrzymać, odetchnąć i nabrać sił na dalszą podróż – mowa tutaj o „Miejscach Przyjaznych Rowerzystom”, których w Tarnowie i regionie nie brakuje.

Planowany termin uruchomienia Pogórzańskiego CEP EkoMałopolska to 2023 rok. W bieżącym roku zostanie przygotowana dokumentacja projektowa, wraz z niezbędnymi uzgodnieniami i pozwoleniami. Umowa na dzierżawę budynku z Nadleśnictwem Gromnik została podpisana w ubiegłym roku.

inf./fot. UMWM

Tarnów - najnowsze informacje