wtorek, 17 listopada 2020 15:55

W tym kraju sąd zakazał służbom kierować ludzi na kwarantannę. Była nielegalna!

Autor Aleksandra Tokarz
W tym kraju sąd zakazał służbom kierować ludzi na kwarantannę. Była nielegalna!

Próby pozostawienia obywateli na kwarantannie (...) należy uznać za przypadki nielegalnego zatrzymania” - orzekł sąd apelacyjny w Lizbonie. Dlaczego?

Ministerstwo Zdrowia Portugalii i podległe mu jednostki nie będą mogły decydować o nałożeniu na obywateli przymusowej izolacji społecznej i umieszczania osób już zakażonych lub podejrzanych o możliwe zakażenie w kwarantannie. Zakazał tego sąd apelacyjny w Lizbonie.

Kwarantanna była nielegalna!

Lizbońskie Radio Observador poinformowało dziś, że, zgodnie z poniedziałkową decyzją sądu, osoby, które są bezprawnie zmuszane w Portugalii do odbycia kwarantanny, będą mogły domagać się odszkodowania za nielegalne zmuszanie ich do pozostania w izolacji.

Portugalski sąd apelacyjny orzekł, że nakazywanie tzw. izolacji profilaktycznej jest możliwe tylko w czasie obowiązywania stanu wojennego lub wyjątkowego wyjątkowego, a zatwierdzić je może jedynie parlament lub władza sądownicza.

Próby pozostawienia obywateli na kwarantannie bez zachowania tych wymogów należy uznać za przypadki nielegalnego zatrzymania” - orzekł sąd apelacyjny w Lizbonie.

Werdykt sądu odnosi się do decyzji w sprawie odwołania od orzeczenia sądu na Azorach, portugalskich wyspach na Atlantyku, który prowadził sprawę 4-osobowej grupy niemieckich turystów. Tamtejszy sąd orzekł, iż zgodnie z prawem w sierpniu br. zostali oni legalnie zmuszeni przez władze sanitarne do przymusowej kwarantanny. Jeden z turystów był wówczas zakażony COVID-19.

Lizboński sąd apelacyjny wskazał, że niemieccy turyści nie powinni zostać wtedy zmuszeni do 14-dniowej kwarantanny, gdyż w Portugalii nie obowiązywał stan wyjątkowy. Generalna Dyrekcja Zdrowia (DGS) nie miała wówczas takich uprawnień.

inf. mp.pl, fot. ilustracyjne/pixabayEuropa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje