poniedziałek, 14 grudnia 2020 10:42

Wiceminister przetestował na sobie nowy lek na Covid-19. Twierdzi że działa!

Autor Tomasz Stępień
Wiceminister przetestował na sobie nowy lek na Covid-19. Twierdzi że działa!

– Amantadyna działa na COVID! Jestem przykładem – pisze Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości i poseł Solidarnej Polski z Podkarpacia.

Amantadyna to lek stosowany przy leczeniu udarów, urazów czy ciężkich uszkodzeniach mózgu -  działa regenerująco na komórki mózgowe. W Polsce leki z amantadyną dostępne są wyłącznie na receptę i powinny być stosowane po konsultacji z lekarzem.

Ale leki, w których substancją czynna jest amantadyna, np. Viregyt K, maja także działanie przeciwwirusowe i  oprócz niwelowania objawów choroby Parkinsona – (łagodzi drżenie rąk i sztywność mięśni), stosuje się je także w leczeniu grypy typu A. Amantadyna wpływa na materiał genetyczny wirusów i hamuje ich replikację. Tyle tylko, że rząd 30 listopada ograniczył możliwości stosowania Viregytu K – ilościowe i w ściśle określonych przypadkach.

W sieci krążą informacje o tym, że u pacjentów chorych na Covid-19, leczenie amantadyną powoduje cofanie się zmian zapalnych i regenerację w płucach.  Zgodę na prowadzenie badań nad amantadyną otrzymał też prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Ale trudno spodziewać się, żeby rząd włączył nagle lek do koronawirusowej terapii. Powód - brak dokładnych badań klinicznych dla stosowania tego leku przy Covid-19. Nie ma też na to zgody komisji bioetycznej.

Ale lek postanowił przetestować wiceminister sprawiedliwości. – Najpierw syn, potem żona, w końcu ja: wysoka gorączka, ogromny ból, silny kaszel, wg. lekarza tak 7 dni, a potem apogeum, wiec wziąłem amantadynę - piorunujący efekt! Zadziałało! – pisze minister.

Być może doświadczenia ministra na samym sobie wpłyną na postawę rządu, w każdym radzie minister zapowiada, że będzie o to walczył: – Będę domagał się od rządu, by zajął się tym lekiem – pisze Marcin Warchoł.

Fot: ilustracyjne

Polska

Polska - najnowsze informacje