środa, 28 sierpnia 2019 06:35

Wielickie pogotowie ratunkowe będzie miało nową siedzibę. Gdzie powstanie?

Autor Marzena Gitler
Wielickie pogotowie ratunkowe będzie miało nową siedzibę. Gdzie powstanie?

To dobra wiadomość dla mieszkańców powiatu wielickiego. Samorząd województwa wesprze finansowo budowę nowej siedziby Pogotowia Ratunkowego w Wieliczce. Inwestycja skróci czas dojazdu karetki do potrzebujących mieszkańców z terenu pięciu gmin powiatu. Poprawią się też warunki pracy ratowników, powstaną pomieszczenia socjalne dla służb medycznych i garaże dla ambulansów. Ze względu na wzrost liczby mieszkańców planowane jest także zwiększenie zespołów ratowniczych z dwóch do trzech.

We wtorek, 27 sierpnia w Starostwie Powiatowym w Wieliczce podpisano list intencyjny pomiędzy Województwem Małopolskim a Powiatem Wielickim, w którym województwo zapewniło o dofinansowaniu budowy siedziby pogotowia. W wydarzeniu wzięli udział m.in: wicemarszałek Łukasz Smółka, Marta Malec-Lech z zarządu województwa, starosta wielicki Adam Kociołek, wicestarosta Henryk Gawor i poseł Urszula Rusecka, która mocno zaangażowała się w doprowadzenie do porozumienia.

- Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest dla nas kluczowe, stąd decyzja, by wesprzeć projekt realizowany na terenie powiatu wielickiego. Wstępnie szacujemy, że inwestycja pochłonie ok. 3,8 mln zł, ale dokładne koszty zostaną określone po opracowaniu dokumentacji projektowej. Na dzień dzisiejszy są to koszty szacunkowe – powiedział wicemarszałek Łukasz Smółka.

Nowa siedziba wielickiej placówki będzie stanowić oddział Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego, nad którym pieczę sprawuje województwo małopolskie. Docelowo przy ul. Powstania Styczniowego w Wieliczce powstanie duży kompleks - Centrum Administracyjne, w którym oprócz pogotowia swoje siedziby będą mieć także: komenda straży pożarnej, policji i służb powiatowych. Lokalizacja ta, mieszcząca się w bezpośredniej bliskości skrzyżowania drogi krajowej nr 94 i drogi wojewódzkiej 966, będzie najlepszą z możliwych pod względem dojazdu zespołów ratunkowych i interwencyjnych do mieszkańców każdej z pięciu gmin tworzących powiat.

- W sytuacji zagrożenia mieszkańcy pięciu gmin powiatu wielickiego będą mogli mieć pewność, że karetka z ratownikami dotrze na czas, a potrzebujący otrzymają profesjonalną pomoc najszybciej, jak to tylko możliwe. Ta świadomość zdecydowanie zwiększy poczucie bezpieczeństwa – podkreśliła Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

- Aktualnie ratownicy stacjonują w budynku Przychodni Zdrowia przy ul. Szpunara 20, a stąd wyjazd zespołów ratownictwa jest utrudniony ze względu na wąskie uliczki zabudowy mieszkaniowej znajdującej się w centrum Wieliczki. To ślepa ulica. W czasie intensywnych opadów deszczu ostatnio znalazła się pod wodą, co w ogóle uniemożliwiło wyjazd ambulansów. Nowy budynek będzie usytuowany w zdecydowanie lepszej lokalizacji, zyskując przy tym dodatkowe funkcjonalności - pyrzypomniała poseł Urszula Rusecka. Dodała też, że w końcu zmierza do realizacji projekt, który pojawił się gdy Adam Kociołek został starostą nowo powstałego powiatu, a więc dwadzieścia lat temu. Teraz bedzie miał okazje go sfinalizować. Poseł była bardzo zaangażowana w doprowadzenie do porozumienia miedzy Powiatem Wielickim a Województwem Małopolskim, co zgodnie podkreślali przedstawiciele obu samorządów.

foto: UMWM

Wieliczka - najnowsze informacje