niedziela, 9 lutego 2020 08:07

Wielka Brytania: Robaki z Argentyny sieją spustoszenie w ekosystemie

Autor Tomasz Stępień
Wielka Brytania: Robaki z Argentyny sieją spustoszenie w ekosystemie

Zawleczone z Argentyny bezkręgowce zaatakowały Wielką Brytanię, siejąc spustoszenie w ogrodach i gospodarstwach w całym kraju.

Nazywa się Obama Nungara. Jest płaski, miękki i pokryty śluzem. W Europie jest gatunkiem obcym i praktycznie nie ma naturalnych wrogów. Cytowany przez telewizję France3 Jean-Lou Justine, profesor w Muzeum Historii Naturalnej, opowiada, że już w 1888 r. australijski badacz próbował dać go do jedzenia go kurom. Nic z tego nie wyszło. Śluz, którymi pokryty jest bezkręgowiec sprawia, że jest niesmaczny. Kury wypluwały go i nigdy więcej nie próbowały jeść.

Dlaczego Obama Nungara jest taki niebezpieczny? Powodów jest kilka. Oprócz braku wrogów równie istotne jest to, że rozmnaża się bardzo szybko. Zagrożenie dla różnorodności biologicznej jest tym większe, że – jak na razie – nie ma skutecznych środków chemicznych, zwalczających robaka. Słabe efekty daje też zbieranie i rozgniatanie robaków. – Bardzo szybko wracają nowe – mówią ci, którzy w swoich ogrodach próbowali pozbyć się ich w ten sposób.

Jest drapieżnikiem - żywi się innymi robakami, ale przede wszystkim dżdżownicami i ślimakami. I gwałtownie uszczupla ich populację w glebie.

– Ekspansywność i agresja tego gatunku sprawiają, że Obama nungara staje się zagrożeniem dla rolnictwa w całej Europie - przekonuje profesor Jean-Lou Justine.

fot: Par Piterkeo

Europa i świat

Europa i świat - najnowsze informacje