wtorek, 7 grudnia 2021 11:51

Niezwykły pomysł studentki PWSZ w Tarnowie. Stworzyła koszulkę szybkiej komunikacji z pacjentem

Autor Aleksandra Tokarz
Niezwykły pomysł studentki PWSZ w Tarnowie. Stworzyła koszulkę szybkiej komunikacji z pacjentem

Magdalena Robak - studentka pielęgniarstwa na Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie - awansowała do ścisłego finału prestiżowego konkursu Queen Silvia Nursing Award Poland. 9 grudnia w Warszawie stanie przed komisją konkursową i zaprezentuje swój rewolucyjny pomysł - koszulkę do szybkiej komunikacji z pacjentem. Wyniki konkursu poznamy 23 grudnia.

Pomysł studentki tarnowskiego PWSZ polega na przygotowaniu koszulek z nadrukowanymi piktogramami, oznaczającymi informacje, które najczęściej starają się przekazać pacjenci (tzw. „pierwszej potrzeby’).

Pomysł narodził się po zobaczeniu relacji o tematyce utrudnionej komunikacji z pacjentem osoby związanej bezpośrednio z medycyną na Instagramie. Pomyślałam wtedy nad stworzeniem czegoś, z czego sama mogłabym korzystać w pracy, a co poprawiłoby komfort zarówno personelu jak i chorych. Zauważyłam, że pielęgniarki m.in. na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym często ubrane są w T-shirty z różnorakimi napisami. Niewielki napis mógłby być dla niektórych osób nieczytelny jednak piktogramy mogłyby pomóc. Myśląc nad tym czego najczęściej potrzebowali pacjenci, gdy stałyśmy przy ich łóżkach stwierdziłam, iż kilka zrozumiałych obrazków w zupełności wystarczy. Reszta należy już do nas – tłumaczy Magdalena Robak, autorka koncepcji.

Na koszulce, zaprojektowanej przez studentkę pielęgniarstwa, znajduje się między innymi uproszczona skala oceny bólu, ikona łóżka, toalety oraz twarz wskazująca, że pacjent nie czuje się dobrze. Pomysł studentki ma na celu ułatwienie, a niekiedy nawet umożliwienie, pozawerbalnej komunikacji z pacjentem. Problem ten najczęściej dotyka osób starszych, które cierpią na demencję. Dzięki noszeniu piktogramów w bardzo widocznym miejscu przez personel, możliwe stanie się szybkie wskazanie odpowiedniego obrazka, a co za tym idzie – zrozumienie pacjenta w znacznie krótszym czasie, który jest w wielu sytuacjach kluczowy.

Koszulka miałaby ułatwić także pracę pielęgniarce, która nie musiałaby domyślać się co chory ma na myśli. Najważniejsze informacje mógłby przekazać poprzez wskazanie odpowiedniego obrazka. Rozwiązanie to miałoby również pomóc osobom niesłyszącym lub nie porozumiewającym się w języku polskim.

Historia ma jednak ciąg dalszy. O sukcesie Pani Magdy dowiedział się bowiem wykładowca Wydziału Sztuki PWSZ, dr Piotr Barszczowski. Dostrzegając wielki potencjał tego pomysłu stworzył bardzo szybko projekty koszulki.

Jestem niezwykle zbudowana nie tylko wspaniałym sukcesem Pani Magdy, której gratuluję już teraz, nie czekając na ostateczny wynik konkursu, ale także błyskawicznym działaniem dr Piotra Barszczowskiego, dzięki któremu pomysł materializuje się na naszych oczach. Taka międzywydziałowa, międzypokoleniowa współpraca sprawia, że czuję radość oraz dumę z naszej społeczności akademickiej – mówi Rektor PWSZ, dr hab. Małgorzata Kołpa, prof. Uczelni.

Tarnów - najnowsze informacje