niedziela, 15 września 2024 08:53, aktualizacja 2 miesiące temu

Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przekazał najnowsze informacje nt. sytuacji powodziowej

Autor Mirosław Haładyj
Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego przekazał najnowsze informacje nt. sytuacji powodziowej

Za mieszkańcami Małopolski bardzo trudna noc, choć ostrzeżenia IMGW dla województwa przynoszą pewien optymizm. Zakończyły się alerty meteorologiczne 3. stopnia, jednak wciąż obowiązuje hydrologiczne ostrzeżenie 3. stopnia dotyczące wezbrań z przekroczeniem stanów alarmowych na czterech stacjach hydrologicznych w regionie.

Bieżącą sytuację powodziową w Małopolsce omówił Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu wziął udział wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, a przewodniczył mu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. W odprawie uczestniczył także II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

– Najwięcej żołnierzy jest zaangażowanych w Kotlinie Kłodzkiej. W tym rejonie działa największa liczba żołnierzy. Około 1000 żołnierzy już wzięło udział w akcjach związanych z ewakuacją i układaniem wałów przeciwpowodziowych. Przed chwilą rozmawiałem z ministrem Siemoniakiem na temat koordynacji naszych wspólnych działań. Tam, gdzie ta potrzeba istnieje, na wniosek Wojewody będziemy interweniować. 11 śmigłowców pozostaje w dyspozycji, wydzieliliśmy trzy dodatkowe śmigłowce. Część już przemieściła się w rejony bliskie zagrożeniu. Wszystkie działania Wojska Polskiego przebiegają bez zakłóceń. Działania związane z przeciwdziałaniem powodzi nie powodują uszczerbku na innych zadaniach. Do dyspozycji są amfibie, łodzie saperskie oraz inne jednostki. Wszystkim bardzo serdecznie dziękuję, szczególnie tym, którzy działają w ramach Wojska Polskiego oraz wszystkim służbom mundurowym. Proszę wszystkich, którzy będą mieli wezwanie do ewakuacji, o podporządkowanie się. Lepiej zawczasu się ewakuować. Ta sprawa wymaga szybkich i zdecydowanych działań. Tu chodzi o Wasze życie i Wasze zdrowie. Musimy wszyscy być zjednoczeni – mówi wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz.

Strażacy mieli pełne ręce roboty

Od początku obowiązywania ostrzeżeń straż odnotowała 620 interwencji – najwięcej KM PSP Kraków: 236, KP PSP Oświęcim: 187. Tylko od północy PSP i OSP realizowały 183 działania (najwięcej KP PSP Oświęcim: 111, KM PSP Kraków: 34).

Rano bez prądu było ponad tysiąc odbiorców, w tym prawie 700 w gminie Krzeszowice i ok. 230 w Krakowie. Wyłączenia są na bieżąco usuwane.

Alarm przeciwpowodziowy

Gminy Brzeszcze i Skawina w nocy ogłosiły alarm przeciwpowodziowy. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje ponadto w 4 jednostkach samorządu terytorialnego (powiat nowotarski, miasto Nowy Targ, gmina Szaflary, miasto i gmina Czarny Dunajec). W Brzeszczach konieczna była ewakuacja 4 osób.

– Sytuacja jest najtrudniejsza w rejonie powiatu oświęcimskiego. Z Panem Premierem udamy się na miejsce. Na drogach krajowych utrudnienia nie występują. Występują utrudnienia na drogach wojewódzkich i powiatowych. W tym momencie relokujemy sprzęt przeciwpowodziowy w rejony zachodnie województwa. Deklarujemy również wsparcie sprzętowe dla województwa opolskiego i innych województw bardziej zagrożonych – przekazał  wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

  • Czytaj także
Ewakuacja mieszkańców, zalany cmentarz, posesje i drogi oraz uszkodzony dach. Tu skutki nawałnicy są najbardziej odczuwalne [Wideo]
Trwa usuwanie skutków nocnej ulewy, jaka z soboty na niedzielę (z 14 na 15 września) przeszła przez Małopolskę. Najbardziej ucierpiał powiat oświęcimski. W nocy z soboty na niedzielę przez Małopolskę przeszła ulewa. W jej wyniku najbardziej ucierpiał powiat oświęcimski. Do pomocy z usuwaniem skutkó…

– 183 interwencje spowodowane ulewami od północy - najwięcej w powiecie oświęcimskim, bo 111. Trzy miejscowości są szczególnie zagrożone. Tam pracują strażacy oraz 20 agregatów z pompami – dodaje małopolski komendant wojewódzki PSP bryg. Przemysław Przęczek.

– Pracujemy w Centrum Operacyjnym. To Centrum zostało wzmocnione służbami logistycznymi. Wczoraj zadeklarowaliśmy wsparcie dla województwa opolskiego. Nie odnotowaliśmy w ostatniej dobie żadnych poważnych incydentów. Skupiamy się na koordynacji ruchu drogowego. Mamy w dyspozycji ponad 800 policjantów oraz ponad 300 jednostek, w tym sprzęt transportowy – powiedział po spotkaniu sztabu kryzysowego zastępca komendanta wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Mariusz Kudela.

Przekroczony stan alarmowy

Stan alarmowy przekroczony jest na 4 stacjach: Balice (Rudawa), Jawiszowice (Wisła), Oświęcim (Soła), Radziszów (Skawinka).

Stan ostrzegawczy przekroczony jest na 5 stacjach: Biskupice (Szreniawa), Pustynia (Wisław), Rudze (Wieprzówka), Sucha Beskidzka (Skawa), Zator (Skawa).

Jednocześnie na tę chwilę nie ma sytuacji, by w jakimś miejscu były przerwane wały przeciwpowodziowe.

– Wszystkie zbiorniki retencyjne w naszej jurysdykcji są gotowe do przyjęcia wody. Procedury zarówno wypuszczania, jak i przyjmowania wody są przestrzegane. Na tę chwilę zbiorniki spełniają swoje zadanie. Rzeka Wisła jest pod kontrolą, 6 urządzeń technicznych reguluje wodę na rzece. Wisła nie powinna wyjść z koryta. Większość cieków wodnych, które mamy pod kontrolą, nie wystąpiło z brzegów. Nasze służby nadzorów wodnych usuwają na bieżąco wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły. Małopolska na tę chwilę może czuć się bezpieczna – mówi dyrektor RZGW w Krakowie Wojciech Kozak.

Tatrzański Park Narodowy informuje, że warunki do uprawiania turystyki są trudne. Odradzane jest wyjścia w wyższe partie gór. Z powodu opadów deszczu, na szlakach jest mokro i ślisko, a na odcinkach leśnych występuje dużo błota i kałuże. Niski pułap chmur oraz mgła, znacznie ograniczają widzialność, zwłaszcza powyżej górnej granicy lasu - istnieje ryzyko utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Po nocnych opadach deszczu, stan wody w potokach jest podwyższony i miejscami mogą występować niewielkie podtopienia - należy zachować szczególną ostrożność. W nocy, w partiach graniowych, temperatury oscylują w granicach 0 stopni - co powoduje ryzyko oblodzeń.

Fot. i inf.: MUW

Małopolska - najnowsze informacje

Rozrywka