W niedzielę 16 marca odbędą się wybory uzupełniające do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 33, obejmującym dziesięć krakowskich dzielnic.
Wybory uzupełniające do Senatu RP odbędą się w okręgu wyborczym nr 33, który obejmuje następujące krakowskie dzielnice:
- I – Stare Miasto.
- V – Krowodrza.
- VI – Bronowice.
- VII – Zwierzyniec.
- VIII – Dębniki.
- IX – Łagiewniki-Borek Fałęcki.
- X – Swoszowice.
- XI – Podgórze Duchackie.
- XII – Bieżanów-Prokocim.
- XIII – Podgórze.
Zarządzenie Prezydenta RP w sprawie wyborów uzupełniających wynika z wygaśnięcia mandatu senatorskiego Bogdana Klicha w jednym z okręgów. Oznacza to, że mieszkańcy wymienionych dzielnic będą mieli możliwość wyboru swojego nowego przedstawiciela. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7:00 do 2:00.
Kto może wziąć udział?
Aby wziąć udział w wyborach uzupełniających, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim:
- Być obywatelem Polski.
- Mieszkać na stałe w jednym z obwodów wyborczych okręgu nr 33 (Stare Miasto, Krowodrza, Bronowice, Zwierzyniec, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Swoszowice, Podgórze Duchackie, Bieżanów-Prokocim, Podgórze).
- Najpóźniej w dniu głosowania skończyć 18 lat.
- Nie być pozbawionym praw publicznych orzeczeniem sądu.
- Nie być ubezwłasnowolnionym.
- Nie być pozbawionym praw wyborczych na mocy prawomocnego orzeczenia Trybunału Stanu.
Jeśli nie masz pewności, czy możesz głosować w wyborach uzupełniających, warto skorzystać z usługi „Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”. Dzięki temu będziesz mógł zweryfikować, czy miejsce zamieszkania jest zarejestrowane w odpowiednim okręgu wyborczym, a także dowiedzieć się, gdzie znajduje się Twoja obwodowa komisja wyborcza.
Prawo do głosowania
W dniach od 31 stycznia do 13 marca będzie możliwość składania wniosków o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania, oraz wniosków o zmianę miejsca głosowania. Dotyczy to jednak wyłącznie wyborców, którzy mają stałe miejsce zamieszkania w obszarze okręgu nr 33. Wnioski można składać osobiście w odpowiednich referatach Wydziału Spraw Administracyjnych:
- Dla mieszkańców dzielnic I oraz V–VII: al. Powstania Warszawskiego 10, od poniedziałku do piątku w godz. 7:40–18:00.
- Dla mieszkańców dzielnic VIII–XIII: ul. Wielicka 28a, od poniedziałku do piątku w godz. 7:40–15:30.
Aby wniosek został rozpatrzony przed dniem wyborów, najlepiej złożyć go najpóźniej 7 marca w formie papierowej lub 9 marca elektronicznie. Urząd ma bowiem 5 dni na podjęcie decyzji.
Dlaczego wybory nie będą we wszystkich dzielnicach?
Podobnie jak w Warszawie czy Wrocławiu, w Krakowie istnieje podział na okręgi. W ostatnim czasie z mandat utracił Bogdan Klich, stąd pojawiła się potrzeba wyborów uzupełniających.
Jednocześnie w Stolicy Małopolski działa w roli senatora Jerzy Fedorowicz, który wygrał ostatnie wybory, zgarniając 67,06% głosów. Senator Fedorowicz odpowiada za brakujące na najbliższe wybory dzielnice. Dokładnie są to od II do IV i od XIV do XVIII.
fot: Mateusz Łysik / Głos24