wtorek, 15 czerwca 2021 15:03

Wybuch gazu w Rdzawce – zakończono spawanie rurociągu

Autor Tomasz Stępień
Wybuch gazu w Rdzawce – zakończono spawanie rurociągu

Dziś około godziny 13.00. ekipa zakładu gazownictwa zakończyła spawanie rurociągu gazowego. Po wykonaniu prześwietlenia spawów rozpoczęła się procedura napełniania rurociągu gazem.

W poniedziałek 14 czerwca po godz. 19.00. doszło do rozszczelnienia rury gazowej podczas prac na drodze serwisowej, na obszarze budowanej dwujezdniowej DK47 Rdzawka – Nowy Targ. Trwało mieszanie cementu z gruntem przy pomocy specjalistycznej maszyny, w celu stabilizacji podłoża na drodze serwisowej. Lokalizacja rurociągu gazowego w terenie odbiegała od przebiegu naniesionego na mapy projektowe, na podstawie map geodezyjnych uzyskanych ze starostwa.

Wybuch gazu na budowie zakopianki
Przerwany gazociąg, wyciek gazu i wybuch – dziś po godzinie 19-tej w rejonie Klikuszowej, 60 metrów od ruchliwej zakopianki, mogło dojść do tragedii. Na szczęście ranna została tylko jedna osoba. Jak informuje portal Onet, gazociąg został naruszony koparką przez robotników budujących drogę. – Kopar…

Nikt nie został ranny, nie było pożaru. Unoszące się po rozszczelnieniu kłęby były mieszaniną cementu i gruntu wznoszone przez wydostający się gaz. Na miejscu była straż pożarna, policja i pracownicy zakładu gazownictwa. Odcięto dopływ gazu.

We wtorek od rana trwało spawanie rurociągu, następnie prześwietlanie spawów i rozpoczęto procedury napełniania rurociągu gazem. Geodeci przystąpią do oznaczania rzeczywistego przebiegu rurociągu w terenie, po czym część kolidująca z inwestycją, po przeprojektowaniu zostanie przełożona w inne miejsce.

– Wszystkie te czynności nie mają wpływu na prace prowadzone na ciągu głównym i nie przewidujemy opóźnień związanych z tym wydarzeniem – informuje Iwona Mikrut z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

info i fot: GDDKiA

Podhale

Podhale - najnowsze informacje