wtorek, 16 lutego 2021 08:52

Zaszczepiono pierwszą ciężarną przeciw COVID-19. Jakie skutki?

Autor Wiktoria Mitura
Zaszczepiono pierwszą ciężarną przeciw COVID-19. Jakie skutki?

Naukowcy z USA twierdzą, że: „Szczepienie przeciwko Covid-19 kobiet ciężarnych może zwiększyć skuteczność przekazywania ich dzieciom poprzez pępowinę ochrony w formie przeciwciał”. Jak jest naprawdę?

Na Florydzie, kobieta przed porodem została zaszczepiona szczepionką firmy Moderna przeciw COVID-19. Ciężarna otrzymała tylko jedną dawkę.

Podczas porodu do badania pobrano fragment krwi pępowinowej. Stwierdzono w niej obecność immunoglobuliny IgG w stężeniu 1,3 U/mL - poinformowali lekarze z Uniwersytetu Atlantyckiego na Florydzie (FAU).

Oznacza to, że u ciężarnej kobiety doszło do przesyłu dużej ilości przeciwciał dla dziecka poprzez pępowinę.

"Ten przypadek dowodzi, że istnieje potencjał związany z ochroną oraz ograniczeniem ryzyka infekcji wirusem SARS-CoV-2, co zaobserwowaliśmy dzięki przekazaniu dziecku przez pępowinę immunoglobuliny (IgG)" - napisali w oświadczeniu lekarze z Florydy.

Według naukowców, to pierwszy taki przypadek na świecie, gdzie potwierdzono możliwość transferu przeciwciał.

Ta ciężarna kobieta należała do personelu medycznego, która znajdowała się na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem. Amerykański zespół naukowy w oświadczeniu doprecyzował, że kobieta została zaszczepiona po 39. tygodniu ciąży. Nie miało to żadnego wpływu na poród, który odbył się w naturalny sposób. Dziecko jest zdrowe. Kobieta zdążyła już przyjąć drugą dawkę.

Naukowcy sugerują potrzebę kolejnych badań, które pozwolą określić m.in. to, jak długo utrzymują się przeciwciała IgG przekazane dziecku przez matkę.

koronawirus najnowsze informacje

Info: RMF24

Zdrowie – zagrożenia i choroby - najnowsze informacje

Rozrywka