wtorek, 19 listopada 2019 12:54

Żeleński jest ofiarą krzywdy historycznej. Oni próbują to zmienić

Autor Mirosław Haładyj
Żeleński jest ofiarą krzywdy historycznej. Oni próbują to zmienić

W Krakowie twa trzecia edycja Krakowskiego Salonu Muzycznego. W tym roku, do głównej postaci festiwalu – Władysława Żeleńskiego, dołączył także Stanisław Moniuszko, ze względu na obchody 200. rocznicy jego urodzin.

Tegoroczna edycja odbywa się od 24 października do 23 listopada. Organizatorzy Krakowskiego Salonu Muzycznego zadbali o to, by przybliżyć swoim słuchaczom muzyczną twórczość obydwu artystów. W programie tegorocznego festiwalu znalazły się m. in. trzy recitale wokalne, a także siedem koncertów w tym: orkiestrowy z aranżacjami pieśni Moniuszki oraz duetu fortepianowego i kwartetu smyczkowego.

W trakcie trwania festiwalu zostaną wygłoszone trzy prelekcje poświęcone postaciom i twórczości patronów Krakowskiego Salonu Muzycznego. Ponadto, podczas wydarzeń trzeciej edycji Krakowskiego Salonu Muzycznego odbędzie się promocja dwóch płyt: 17 listopada swoją płytę (Polish Kaleidoskope No. 4) przedstawił Ravel Piano Duo, natomiast 21 listopada odbędzie się prezentacja pierwszego kompletnego nagrania pieśni Zygmunta Stojowskiego (M. Molendowska, J. Samojło). Na stronie www.spmk.com dostępna jest darmowa publikacja z artykułami poświęconymi Władysławowi Żeleńskiemu i tradycji muzykowania salonowego.

W naszym studiu gościliśmy pomysłodawców i organizatorów Krakowskiego Salonu Muzycznego – panią Martę Kłak-Ambrożkiewicz, pełniącą funkcję kustosza Domu Jana Matejki i pana Grzegorza Manię, pianistę i radcę prawnego. W krótkiej rozmowie pani Marta i pan Grzegorz opowiedzieli nam m. in. o tym, jak zrodził się pomysł na organizację festiwalu, co łączyło Władysława Żeleńskiego i Stanisława Moniuszkę oraz dlaczego Żeleński po swojej śmierci, w przeciwieństwie do Moniuszki, pozostaje twórcą trochę zapomnianym, podczas, gdy za życia odnosił duże sukcesy.

Zapraszamy do obejrzenia poniższego materiału.

W ramach festiwalu czekają nas jeszcze następujące atrakcje:

19 listopada 2019
Koncert kameralnej orkiestry smyczkowej: Krakowska Orkiestra Kameralna (orkiestra PSM II st. im. W. Żeleńskiego) prowadzona przez profesjonalny kwartet wykonawców (J. Konarzewska, A. Kuk, J. Stolarczyk, P. Gach). W programie m.in. transkrypcje pieśni S. Moniuszki na orkiestrę smyczkową.
Miejsce koncertu: sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
Koncert: 18:00

21 listopada 2019
Wykład dr Agnieszki Draus poświęcony polskiej twórczości pieśniarskiej w XX-wieku.

Po wykładzie koncert towarzyszący: recital wokalny Magdaleny Molendowskiej (sopran) i Julii Samojło (fortepian) z pieśniami G. Bacewicz, M. Wajnberga, T. Bairda oraz Z. Stojowskiego (koncert połączony z promocją płyty artystek). Miejsce wykładu: Dom Jana Matejki - Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Miejsce koncertu: sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
Wykład: 18:00
Recital: 19:15

23 listopada 2019
Recital wokalny: Urszula Kryger (mezzosopran), Krzysztof Urbaniak (pozytyw), w programie pieśni i utwory m.in. S. Moniuszki i W. Żeleńskiego. Miejsce koncertu: sala koncertowa Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie.
Recital: 18:00

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Rozmowy na Rękawce

Rozmowy na Rękawce - najnowsze informacje