wtorek, 20 kwietnia 2021 07:50

Znamy harmonogram szczepień na kolejne tygodnie! "Od poniedziałku przyspieszamy"

Autor Aleksandra Tokarz
Znamy harmonogram szczepień na kolejne tygodnie! "Od poniedziałku przyspieszamy"

- Dobrą informacją jest to, że przekroczyliśmy 9 mln wykonanych szczepień w Polsce i system cały czas przyspiesza - mówił podczas dzisiejszej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk. Wiadomością mniej korzystną jest zmniejszenie dostaw szczepionki firmy AstraZeneca.

- AstraZeneca po raz kolejny zapowiedziała zmniejszenie dostaw do Polski. Zamiast 268 tys. sztuk szczepionki dojedzie 67 tys. Niestety mamy również informację, że w kolejnych tygodniach sytuacja może wyglądać podobnie, że te dostawy będą ograniczone - tłumaczył Dworczyk.

Mimo tego, już od najbliższego poniedziałku Narodowy Program Szczepień w Polsce ma znacznie przyspieszyć. Podczas dzisiejszej konferencji, zgodnie z zapowiedziami premiera, przedstawiono harmonogram uruchomienia rejestracji na szczepienia dla wszystkich roczników, łącznie z tymi, które urodziły się w 2003 roku, czyli mają dziś 18 lat.

- Do soboty realizujemy program przedstawiony 2 tygodnie temu. Od poniedziałku przyspieszamy - mówił Michał Dworczyk. Od 26 kwietnia, każdego kolejnego dnia, na szczepienie zarejestrować się będą mogły po 2 roczniki. W najbliższy poniedziałek będą to osoby urodzone w latach 1974 - 1975.

- 7,8,9 maja będziemy uruchamiać rejestrację dla trzech roczników. To są najmłodsi Polacy, którzy mogą się szczepić. Od 9 maja już wszyscy będą mieli wystawione e-skierowania, wszyscy będą mogli się rejestrować na kolejne terminy szczepień - tłumaczył szef KPRM.

28 kwietnia uruchomiona zostanie rejestracja dla osób pomiędzy 30 - 39 rokiem życia, które wcześniej, za pomocą formularza, zgłosiły chęć szczepienia. 4 maja natomiast rozpocznie się rejestracja dla osób, które wyraziły chęć szczepienia w wieku między 18, a 29 rokiem życia. - Zostaną potraktowani priorytetowo, przez to, że zadeklarowały się jako chętni do przyjęcia szczepionki - mówił Dworczyk.

- Realizujemy plan przyspieszania w II kwartale. Cieszymy się, bo większość dostawców wywiązuje się ze swoich deklaracji i do Polski trafia coraz więcej szczepionek. Na horyzoncie widać moment, w którym szczepionek będzie na tyle dużo, że będziemy mogli wykorzystać system w pełni - dodał.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Twitter/KPRM

Polska

Polska - najnowsze informacje