sobota, 1 lutego 2020 08:00

Znamy wstępny program na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

Autor Katarzyna Domagała
Znamy wstępny program na stulecie urodzin św. Jana Pawła II

Wadowicki ratusz opublikował wstępny program obchodów majowego jubileuszu urodzin Jan Pawła II. Co będzie się działo?

"Światowe Dni Pamięci św. Jana Pawła II" - pod taką nazwą Wadowice będą obchodzić stulecie urodzin św. Jana Pawła II. Obchody potrwają od 16 do 24 maja i mają zgromadzić tłumy wiernych z Wadowic, Polski i całego świata.

Będziemy gościć pielgrzymów, przyjaciół z miast partnerskich, grupy artystyczne oraz młodzież m.in. z Włoch, Portugalii, Niemiec i Węgier. Czeka nas wyjątkowy i radosny czas. Wiele organizacji, stowarzyszeń i instytucji chce się włączyć w uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin świętego Jana Pawła II, a my oczywiście wszystkich do tego gorąco zachęcamy. W Wadowicach to będzie rok pełen różnych wydarzeń na wielu płaszczyznach. Każdy znajdzie coś dla siebie, dlatego serdecznie zapraszam, bądźcie z nami! Razem tworzymy historię – mówi Bartosz Kaliński burmistrz Wadowic.

Na oficjalnej stronie internetowej Gminy Wadowice pojawił się wstępny program obchodów. Wydarzeń jest sporo, jednak organizatorzy informują, że może on ulec zmianie.

16 MAJA – INAUGURACJA DNI PAMIĘCI

Wielką inaugurację Dni pamięci pod hasłem „Odrodzeni” zaplanowano na sobotę 16 maja.  Z plenerowej sceny na wadowickim rynku przemówi o. Adam Szustak OP – dominikanin, wędrowny kaznodzieja, autor książek i audiobooków. Jego dewiza brzmi: „Głosić Ewangelię wszystkim, wszędzie  i na wszelkie sposoby”. Przemawia na wielotysięcznych stadionach, w kościołach i aulach, w parafiach i prywatnych domach. O. Adam poprowadzi uwielbienie, a towarzyszyć będzie mu zespół muzyczny OWCA.

17 MAJA – KONCERT TVP

W niedzielę 17 maja odbędzie się uroczysta Msza Święta dziękczynna w wadowickiej Bazylice Ofiarowania NMP. Po mszy, na imponującej scenie plenerowej, największe gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej wystąpią w koncercie poświęconym pamięci Świętego, współorganizowanym przez Telewizję Polską oraz Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II.

18 MAJA – DZIEŃ URODZIN KAROLA WOJTYŁY

Poniedziałek 18 maja to rdzeń roku jubileuszowego. Dokładnie 100 lat wcześniej, w kamienicy przy ul. Kościelnej w Wadowicach, przyszedł na świat Karol Wojtyła. Co roku tego dnia wadowiczanie celebrują rocznicę urodzin swojego Patrona.

Szkoły od 20 lat organizujące Ogólnopolski Zlot Szkól im. Jana Pawła II (ZS CKU w Radoczy, SP 1 w Wadowicach, SP 1 w Choczni) tym razem na spotkanie w Wadowicach zaprosili nie tylko placówki „papieskie”, ale i te mające innych patronów. W porannym przemarszu ulicami miasta, spod Szkoły Podstawowej nr 1 w Wadowicach na Plac Jana Pawła II, około godziny 8.30 wyruszą: dzieci i młodzież ze sztandarami, oficjalne delegacje, goście z miast partnerskich, mieszkańcy oraz pielgrzymi.

Uroczystą Sesję Rady Miejskiej zwołaną przez nasz samorząd zwieńczy podpisanie długo planowanego porozumienia o współpracy z Fatimą (Gmina Ourem, Portugalia), która dołączy do grona naszych międzynarodowych partnerów. Związanie Wadowic z Fatimą w dniu setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II jest symbolicznym podjęciem Jego testamentu duchowego.

O godzinie 11:00 mieszkańcy i goście spotkają się na uroczystej plenerowej Mszy Świętej. Do przewodnictwa w Eucharystii zaprosiliśmy biskupa krakowskiego Janusza Mastalskiego.

Kolejnym mocnym punktem dnia będzie wielki koncert „Strażacy św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” w wykonaniu orkiestr dętych z całej Polski. Tej atmosfery i niezwykłej siły płynącej z setek strażackich płuc trzeba po prostu doświadczyć! Koncert zakończymy wspólnym śpiewaniem, w ramach ogólnopolskiej akcji Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II „Cała Polska śpiewa Barkę”.

Wydarzenie zwieńczy uroczyste wypuszczenie przez Polski Związek Hodowców Gołębi Pocztowych Oddział w Wadowicach 100 gołębi symbolizujących pokój i pojednanie.

Finałowy tego dnia „Koncert Pamięci” będzie wspólnym przedsięwzięciem chóru wadowiczan i dzieci z gminnych placówek szkolnych i przedszkolnych, którzy w radosnym koncercie przypomną nam najbardziej wzruszające chwile pontyfikatu Świętego.

19-24 MAJA – PAPIEŻ SPORTOWIEC, PAPIEŻ ARTYSTA, PAPIEŻ GÓR

Kolejne dni wypełnią wydarzenia sportowe i kulturalne dla dzieci i młodzieży. Nawiążą one do młodzieńczych lat Karola Wojtyły, kiedy jako nastoletni chłopak uprawiał sport, grał w teatrze, chodził po górach. We wtorek organizator zaplanował wycieczkę na Groń Jana Pawła II, natomiast środa i czwartek to dni przewidziane do realizacji zawodów sportowych dla młodzieży organizowanych wraz z klubem sportowym MKS Skawa Wadowice. Będzie wielki turniej piłki nożnej oraz mistrzostwa lekkoatletyczne. W programie nie zabraknie gier i zabaw, występów artystycznych, koncertów oraz międzynarodowej integracji.

Sobotę 23 maja rozpoczną sportowe emocje: „W papieską setną rocznicę na boisku świętują piłkarskie Wadowice” to ogólnopolski turniej organizowany przez klub PUKS Karol Wadowice. Z kolei wieczorem Plac Jana Pawła II przemieni się w grecką agorę, gdzie spektakl „Antygona”, na unikalnej, okrągłej scenie i przy aktywnym udziale publiczności zaprezentuje zaproszony przez nas JaNowy Teatr z Andrychowa – grupa teatralna tworząca w oparciu o chrześcijańskie wartości. Dramat Sofoklesa był szczególnie bliski Karolowi Wojtyle, który w młodości sam wcielał się w rolę Hajmona – narzeczonego Antygony. Po latach, gdy podczas pielgrzymki do Polski odwiedził rodzinne Wadowice, nawiązał do sztuki, cytując z pamięci jej obszerne fragmenty i wymieniając z nazwiska aktorów, którzy grali z nim na scenie.

Również Narodowy Bank Polski zaplanował wyjątkowe uczczenie jubileuszowego roku 2020. Z okazji obchodów setnej rocznicy urodzin Jana Pawła II zostaną wydane trzy monety kolekcjonerskie: złota i dwie srebrne.

Obchody zakończą się w niedzielę 24 maja VI edycją Biegu Wadowickiego. Sportowcy z całej Polski kolejny raz spotkają się w Wadowicach, aby spróbować swoich sił w biegu pięknymi trasami Papieskiego Miasta i na zakończenie spróbować tradycyjnej kremówki.

Światowe Dni Pamięci to kulminacja setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły, które jednak w Wadowicach obchodzi się przez cały 2020 rok. Pierwszym wydarzeniem inaugurującym cykl uroczystości był koncert „Grajmy Panu – kolędy i pastorałki” z udziałem Kordiana oraz zespołu Golec uOrkiestra, który odbył się w wypełnionym po brzegi kościele św. Piotra Apostoła.

Info, foto: wadowice.pl

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje