27 marca dla uczniów klas I i II liceum wojskowego w Zespole Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących w Żywcu-Moszczanicy odbyła się prelekcja Ryszarda Mozgola Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach zatytułowana ”Polskie Drogi do Niepodległości 1914-1918”.
Inicjatorką i główną organizatorką pomysłu jest pani Joanna Paciecha, nauczycielka języka niemieckiego w ZSAiO, która od wielu lat z powodzeniem realizuje wiele interesujących projektów edukacyjnych wraz z młodzieżą ze szkoły.

Wystąpienie Ryszarda Mozgola spotkało się z dużym zainteresowaniem uczniów klas I i II liceum wojskowego przybyłych na prelekcje do Dworku Kępińskich w Moszczanicy, gdzie miał on miejsce.
W wykładzie wzięli udział także nauczyciele, dyrektor szkoły Mirosław Staszkiewicz oraz Andrzej Widzyk dyrektor wydziału oświaty i wychowania starostwa powiatowego w Żywcu.
Nie bez powodu wykład odbył się w tak symbolicznym miejscu, jakim jest XIX- wieczny Dworek Kępińskich, wizytowany w 1934 roku przez znamienitego gościa samego marszałka Józefa Piłsudskiego.

Swoją opowieścią historyk przedstawił młodzieży proces odzyskiwania przez Polskę niepodległości prezentując także interesujące wątki historyczne z przeszłości starego kontynentu znaczące dla kształtowania się państwowości naszego kraju.
- Dla Polski okres odzyskania niepodległości był, momentem narodzin - mówił zgromadzonej w Dworku Kępińskich młodzieży Ryszard Mozgol, zaznaczając jednocześnie, że zrozumienie tego okresu w dziejach Polski pozwala zrozumieć historię współczesną, a sama niepodległość jest wtedy, gdy decyzje polityczne zapadają w naszym kraju, gdy sami decydujemy. Prelegent wskazał także na jakże istotną kwestię porozumienia między marszałkiem Piłsudskim, a Romanem Dmowskim, którzy mimo prywatnych animozji oraz wielu różnic światopoglądowych potrafili się porozumieć dla dobra kraju.
Przybyły na wykład gość z katowickiego oddziału IPN dziękując młodzieży i gościom za udział w prelekcji podkreślił, jak duże znaczenie ma kreowanie świadomości narodowej w takich małych środowiskach lokalnych jak tutaj na Żywiecczyźnie.
Tekst i Fot: Anna Trzop










![Z lokalnych gór na ogólnopolskie sceny „Must Be The Music”. Historia zespołu, który łączy tradycję z nowoczesnością [WYWIAD]](https://cdn.glos24.pl/2025/05/Kapela-PoPieronie3_w300.webp)


![Takiej inwestycji na Żywiecczyźnie jeszcze nie było… [FOTO]](https://cdn.glos24.pl/2025/02/otwarcie2_w300.webp)
![Żywiecczyzna nie zawiodła. Rekordowe wyniki podczas WOŚP [FOTO]](https://cdn.glos24.pl/2025/01/wo-p4_w300.webp)
![O jej talencie jest coraz głośniej na całej Żywiecczyźnie. "Wierzę, że artysta nie powinien zamykać się w jednej dziedzinie" [WYWIAD]](https://cdn.glos24.pl/2024/12/y4mGuYcKCL30FiL6Oak69vj5LrHKDshp5hEIv4vl3gViUxb9VshETT1jM2KuP9rTvQnZyrsHRiLPYw04zjtavmEG36xwy2-q9LJZG7O8xtM2UwHZXBb7DPMeqiOI1qiLpxOQqPxS6ZzC9lNvAiN9B5UcS9IF_lxsOI_LeFmQXOi3F7V1Ziu_2qQ7iofQ4VQZCvlYfZvcRuF2k-Ux_w300.webp)



