środa, 26 października 2022 08:49

25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® - wiadomość z ostatniej chwili

Autor Głos 24
25 Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie® - wiadomość z ostatniej chwili

Już w najbliższy czwartek (27 października) w EXPO Kraków rozpoczną się 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie®, które potrwają aż do niedzieli.

W czwartek o godz. 12:00 odbędzie się uroczyste otwarcie targów z udziałem Prezydenta Miasta Krakowa, Pana Jacka Majchrowskiego. Podczas otwarcia będzie miało miejsce:

  • wręczenie tytułów honorowych Ambasadorów Targów Książki
  • wręczenie jubileuszowych dyplomów Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek
  • wręczenie tytułów Przyjaciel Książki przez Polską Izbę Książki
  • wręczenie nagrody Gaudeamus przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych

Po zakończeniu oficjalnego otwarcia zapraszamy na jubileuszowy tort.

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI

Podczas konferencji prasowej Prezes Targów w Krakowie, Pani Grażyna Grabowska zapowiadała debatę przygotowaną przez Wydawnictwo ANAGRAM – „LITERATURA W CZASACH WOJNY W UKRAINIE”. Debatę, która nie będzie tylko rozmową o literaturze i wojnie, ale także realnym wsparciem Ukraińców, przyjaciół i autorów. Wtedy jeszcze nie wiedzieliśmy, że stanie się cud. Po półtoramiesięcznej walce o udział pisarza Bohdana Kołomijczuka w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, dziś możemy powiedzieć, że Bohdan Kołomijczuk przez dwa targowe dni 29 i 30 października będzie podpisywał książki, między innymi przy stoisku Wydawnictwa ANAGRAM, a także weźmie udział w debacie Literatura w czasach wojny w Ukrainie. Sam pisarz jeszcze nie dowierza, że się udało.

Jak poinformowała nas Magdalena Koperska z Wydawnictwa ANAGRAM - planowaliśmy literackie tournée autora po Polsce. Czytelnicy w wielu miastach czekali na spotkania, które już nie miały się odbyć. Rozmawialiśmy z Bohdanem o planie promocyjnym i jego udziale w targach książki, w poznańskim mieszkaniu Ryszarda Kupidury, tłumacza. Było to…tydzień przed okrutną wojną. Z pisarza Bohdan stał się żołnierzem Obrony Terytorialnej Ukrainy. Jednak, nawet z okopów nie przestaje byś pisarzem. Nawet w okopach pisze kolejną książkę. Ogłosił to w swoich mediach społecznościowych właśnie 27 września… Dla niego, dla nas wszystkim jego udział w Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, ma wymiar metafizyczny. Będzie mógł nie tylko spotkać się z czytelnikami, porozmawiać o literaturze, ale także pobyć z ludźmi - przyjaciółmi, którzy, choć tylko na dwa dni, dadzą mu poczucie normalności. Wróci do Ukrainy, wzmocniony, by dalej walczyć o swój kraj.

Debata odbędzie się 30 października o godz. 12:00 – 12:50 w sali Lwów C, będzie też streaming ze spotkania

Kraków

Kraków - najnowsze informacje