czwartek, 9 czerwca 2022 12:54

Akcja Blokujemy Orlen również w Małopolsce. Protesty w Krakowie, Wieliczce, Bochni, Nowym Sączu. Gdzie jeszcze?

Autor Marzena Gitler
Akcja Blokujemy Orlen również w Małopolsce. Protesty w Krakowie, Wieliczce, Bochni, Nowym Sączu. Gdzie jeszcze?

"Nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw. Nie jesteśmy również zadowoleni z tego jak rząd (nie)radzi sobie z tym problemem, a wręcz zamiata go pod dywan i mydli ludziom oczy jakoby nie był odpowiedzialny za obecną sytuację" - piszą organizatorzy protestów na stacjach Orlen. W sobotę, 11 czerwca obędzie się ogólnopolska akcja.

Organizatorzy akcji podkreślają, że nie są związani z żadną partia czy organizacją, a protestują, ze względu na drastyczny wzrost cen paliwa, dystrybuowanego przez spółkę skarbu państwa. "W wielkim, telegraficznym skrócie - nie podoba nam się polityka Orlenu, który mimo kursu dolara i cen za baryłkę ropy śrubuje ceny na polskim rynku paliw. Nie jesteśmy również zadowoleni z tego jak rząd (nie)radzi sobie z tym problemem" - napisali na stronach akcji.

Zachęcają do udziału w ogólnopolskiej akcji, która odbędzie się w sobotę, 11 czerwca na stacjach Orlenu w ponad 100 miejscach od godziny 16 do 18.

Jak będzie wyglądało Blokowanie Orlenu?

Protestujący mają zebrać się pod wybraną przez lokalnego organizatora akcji stacją paliw sieci Orlen, a następnie utworzyć "sztuczną" kolejkę do dystrybutorów, aby przez określony czas blokować sprzedaż paliw.

Protesty równie w Małopolsce

Na liście miejsc, gdzie odbędzie się sobotni protest są też stacje Orlenu w Małopolsce.

  • Kraków, ul. Stefana Grota-Roweckiego 33
  • Krynica Zdrój, ul. Zawodzie 2
  • Wieliczka, ul. Krakowska 4
  • Nowy Sącz, ul. Lwowska 140
  • Wadowice, ul. Wenecja 6
  • Myślenice, ul. Jana Sobieskiego 17 C
  • Bochnia, ul. Wiśnicka 18 i Brzeska 42.

Ostatecznie może być ich więcej, bo do akcji wciąż dołączają nowe osoby. Dokładne adresy stacji oraz godziny, w których odbędą się blokady, można sprawdzić na stronie organizatora: blokujemyorlen.pl.

Protesty "w pełni legalne"

Jak podkreślają organizatorzy, protesty mają być bezpieczne, spokojne i legalne. "Pragniemy zaznaczyć, że nasze działania są w pełni legalne - za udział/organizację protestów nikt nie nałoży na Was grzywny czy mandatu (o ile te będą prowadzone w sposób pokojowy oraz kulturalny - zależy nam bowiem, jako organizatorom, na wykreowaniu odpowiedniego wizerunku protestów i ich uczestników, tj. ludzi, którzy w cywilizowany sposób wyrażają swoje niezadowolenie)" - napisali na Facebooku. Zachęcają też do dołączenia do akcji, zwłaszcza, że "Zorganizowanie protestu to "bułka z masłem" i nie powinno stanowić dla nikogo żadnego wyzwania. Zachęcamy do podjęcia działań, do zrobienia czegoś więcej niż tylko krytykowania obecnej sytuacji - bez realnych działań nie dokonamy żadnych zmian, a od czegoś trzeba zacząć"

Warto dodać, że lokalne akcje blokowania stacji Orlen trwają już od kilku dni. Nie zawsze się udają - w Lublinie na przykład kierowcy nie zablokowali stacji z powodu obecnych na niej patroli Policji. Organizatorzy zapowiadają, też że sobotni protest jest pierwszym z cyklu.

fot. Głos24

Małopolska - najnowsze informacje