środa, 8 stycznia 2020 09:19

Aktywna Tablica w szkołach z gminy Myślenice

Autor Manuel Langer
Aktywna Tablica w szkołach z gminy Myślenice

W siedmiu szkołach podstawowych z terenu Miasta i Gminy Myślenice sale lekcyjne zostaną wyposażone w nowoczesne interaktywne urządzenia dofinansowane z rządowego programu „Aktywna Tablica” prowadzonego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. W ostatnich dwóch edycjach tego projektu interaktywny sprzęt edukacyjny zakupiły wszystkie szkoły podstawowe z terenu gminy.

Całkowity koszt zakupu interaktywnego i multimedialnego wyposażenia dla szkół z Gminy Myślenice w 2019 roku wyniósł 122 500 zł, natomiast 98 000 zł z tej kwoty pokryły środki finansowe pozyskane z Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w ramach wspomnianego projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej.

To już trzecia i ostatnia edycja rządowego programu „Aktywna Tablica”, który miał na celu doposażenie szkół podstawowych w rozwiązania interaktywnego i multimedialnego przekazu informacji w oparciu o urządzenia i systemy do tego celu przeznaczone.

- Aktywna Tablica to rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury. Cieszę się, że po raz kolejny pozyskaliśmy środki w ramach tego programu, a celem innowacyjnego projektu Ministrostwa Edukacji Narodowej jest polepszenie warunków panujących w polskich szkołach, wprowadzenie do nich nowych, multimedialnych technologii, dzięki którym edukacja stanie się prostsza, przyjemniejsza, a przede wszystkim efektywniejsza. W ramach projektu dyrektorzy Szkół Podstawowych mogli dokonać zakupu tablicy interaktywnej, głośników, zestawu interaktywnego - tablicy wraz z projektorem ultra krótkoogniskowym, samych projektorów ultra krótkoogniskowych lub monitorów interaktywnych i to właśnie z możliwości zakupu interaktywnych monitorów skorzystało siedem szkół z naszej gminy – wyjaśnia Jarosław Szlachetka, burmistrz Miasta i Gminy Myślenice.

W 2019 roku interaktywne monitory zostały zakupione przez Szkołę Podstawową Nr 6 na Chełmie oraz placówki w Bęczarce, Jaworniku, Osieczanach, Porębie, Zasani i Zawadzie. Koszt jednego monitora interaktywnego wynosił 17 500 zł. W sumie na przestrzeni dwóch lat wszystkie szkoły podstawowe w Gminie Myślenice skorzystały z programu „Aktywna Tablica”, bowiem w roku 2018 interaktywny sprzęt trafił do dwunastu pozostałych placówek.

Celem programu jest wsparcie i pomoc przy realizowaniu podstaw programowych pobudzając tym samym kreatywne i logiczne myślenie młodych ludzi. Podstawowym wymaganiem dla szkoły  przystępującej do programu było posiadanie dostępu do internetu na poziomie co najmniej 30 Mb/s. Na program realizowany w latach 2017-2019 przewidziana była łączna kwota 279 mln 428 tys. zł. Jest on finansowany w 80 procentach ze środków budżetu państwa, a pozostałe 20 procent samorządy ponoszą z własnych środków.

Info/foto: UMM

Myślenice - najnowsze informacje